Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 24-10-10, 12:45
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Συνέντευξη: Joep van Esch


1. How and when did you first got involved in the Betta hobby?

Πώς και πότε άρχισες να ασχολείσαι με το χόμπι των Bettas;

As a kid I used to breed Budgerigars and several Australian parrot species for shows together with my father. When I moved out to study medical Biology I unfortunately had to stop breeding birds. When I moved to a bigger student room in 2001, I finally had place to keep some animals again. I started breeding guppies in a few small aquariums. I became interested in Bettas in 2002 by accidentally stumbling on a Dutch Betta forum. I found out that the set-up I had could also be used for the keeping & breeding Betta splendens. After reading all the information I could find at that time I obtained my first breeding pair in March 2003 and have been breeding Bettas ever since.


Όταν ήμουν μικρός αναπαρήγαγα budgerigars (είδος παπαγάλου) και διάφορα είδη παπαγάλων από την Αυστραλία για επιδείξεις μαζί με τον πατέρα μου. Όταν μετακόμισα για να σπουδάσω Ιατρική Βιολογία, δυστυχώς αναγκάστηκα να σταματήσω την αναπαραγωγή πουλιών. Όταν πήγα σε ένα μεγαλύτερο φοιτητικό δωμάτιο το 2001, είχα επιτέλους και πάλι χώρο για να διατηρήσω κάποια ζώα. Άρχισα λοιπόν να αναπαράγω guppiesσε μερικά μικρά ενυδρεία. Άρχισα να ενδιαφέρομαι για τους μονομάχους το 2002 όταν τυχαία βρέθηκα σε ένα Ολλανδικό forum για Bettas. Ανακάλυψα ότι οι εγκαταστάσεις που είχα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για να διατηρήσω και να αναπαράγω Betta splendens. Αφού λοιπόν διάβασα όσες πληροφορίες μπόρεσα να βρω, απέκτησα το πρώτο μου ζευγάρι τον Μάρτιο του 2003 και από τότε συνεχίζω να εκτρέφω μονομάχους.



2. What colors/tail-types were the first Bettas you owned and bred?
Τι χρώματα και τύπους ουράς είχαν τα πρώτα Bettas που απέκτησες και αναπαρήγαγες;

I started with a blue/red superdelta pair. The silhouette of my first betta male is still represented in the logo of my personal website.


Ξεκίνησα με ένα μπλε/κόκκινο superdelta ζευγάρι. Η σιλουέτα του πρώτου αρσενικού μου αναπαρίσταται ακόμα στο σήμα της προσωπικής μου ιστοσελίδας.

3. Have you ever observed or studied Bettas in their natural habitat? Have you ever visited a Thai Betta farm?
Έχεις μελετήσει ποτέ τα Bettas στο φυσικό τους περιβάλλον; Έχεις επισκεφθεί ποτέ μία παραδοσιακή «φάρμα» με Bettas στην Ταιλάνδη;


Unfortunately not, but this defenitely is a dream for me. I hope that I will be able to visit some Thai breeders and their farms in the future.


Δυστυχώς όχι, αλλά είναι σίγουρα ένα όνειρό μου. Ελπίζω στο μέλλον να μπορέσω να επισκευθώ κάποιους Ταιλανδέζους εκτροφείς και τις «φάρμες» τους.

4. Should we purchase wild-caught Bettas or should we better stick to fish from breeders?
Είναι θεμιτό να αγοράζουμε άγρια-πιασμένα Bettas ή καλύτερα να προτιμούμε ψάρια από παραγωγούς;

When breeding show
Bettas, I think there is no need for wild-caught fish. There are so many good breeders worldwide with top quality lines to purchase good breeding stock from.

Όταν μιλάμε για εκτροφή μονομάχων επίδειξης, δεν υπαρχει ανάγκη για άγρια ψάρια. Υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί εκτροφείς παγκοσμίως με κορυφαίας ποιότητας τύπους για να αγοράσουμε ζευγάρια για αναπαραγωγείς.



5. What colors/tail-types do you keep/breed today and which are your favorite ones?
Τι χρωματισμούς και τύπους ουράς διατηρείς και αναπαράγεις σήμερα; Ποιοί είναι οι αγαπημένοι σου;

My breeding program is fully focussed on breeding halfmoon plakats (HMPKs). In my fishroom I maintain two main lines, an iridescent and a non-iridescent line. The iridescent line used to be metallic but nowadays is mostly non-metallic and my favorites here are royal and steel blues. I also like these colors in combination with melano black or black lace. My non-iridescent lines consist of cambodian-based extended reds. I can’t really choose which of the two lines are my favorites because I am very proud of both of them.


Το πρόγραμμα αναπαραγωγής μου επικεντρώνεται στην εκτροφή των halfmoon plakats (HMPKs). Στο fishroom μου διατηρώ δύο κύριες lines, μία ιριδίζουσα και μία μη-ιριδίζουσα. Η ιριδίζουσα ήταν παλαιότερα «μεταλλική», αλλά σήμερα είναι πιο πολύ μη-μεταλλική και τα αγαπημένα μου είναι τα royal και steel μπλε. Επίσης μου αρέσουν αυτά τα χρώματα σε συνδυασμό με melano black ή black lace. Οι μη-ιριδίζουσες lines μου αποτελούνται από Cambodian-based extended κόκκινα. Δεν μπορώ να διαλέξω εύκολα ποια από τις δύο lines έιναι η αγαπημένη μου, γιατί είμαι πολύ περήφανος και για τις δύο.

6. Have you developed any lines of your own through the years?
Έχεις δημιουργήσει δικές σου lines (δεν μπορώ να σκεφτώ μετάφραση στα ελληνικά) στα χρόνια που ασχολείσαι;

My iridescent and non-iridescent HMPK lines both have been developed by myself. The iridescent line was started in 2004 and the non-iridescent line in 2007.


H ιριδίζουσα και μη-ιριδίζουσα lines μου έχουν δημιουργηθεί από μένα. Η ιριδίζουσα ξεκίνησε το 2004 ενώ η μη-ιριδίζουσα το 2007.



7. Which morphological characteristic (tail branching, tail spread, dorsal base, top-line etc.) you find the most important when choosing a breeder, or which is the most difficult to change/correct in a line?
Ποιο μορφολογικό χαρακτηριστικό (διακλάδωση ακτίνων ουράς, άνοιγμα ουράς, βάση ραχιαίου πτερυγίου, γραμμή ράχης κλπ) πιστεύεις ότι είναι το πιο σημαντικό διαλέγοντας το ζευγάρι, ή ποιό είναι πιο δύσκολο να διορθωθεί;

Bettas are more than finnage alone. Health, longevity, vitality and ability to maintain their finnage throughout their lives are a desired characteristic. It is very difficult to find a fish which has all the characteristics we want, so sometimes we have to be patient and start with one characteristic at the time. I like my breeder pair to complement each other for their weaknesses. Both phenotype as genetical background are very important in this whole process of selection. I personally really like strong bodies (with a thick peduncle), smooth mouth-to-dorsal topline, a broad-based dorsal and parallel anal fin which are directed forward, a big HM caudal with a balanced overall appearance.


Οι μονομάχοι είναι κάτι παραπάνω από τα πτερύγιά και το σχήμα τους. Υγεία, μακροζωία, ζωηρότητα και ικανότητα να διαηρήσουν τα πτερύγιά τους στη διάρκεια της ζωής τους, είναι όλα επιθυμητά χαρακτηριστικά. Είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς ένα ψάρι που να έχει όλα τα χαρακτηριστικά που θέλουμε, έτσι πρέπει μερικές φορές να είμαστε υπομονετικοί και να ξεκινάμε με ένα χαρακτηριστικό τη φορά. Μου αρέσει τα ψάρια που διαλέγω για αναπαραγωγή να αλληλοσυμπληρώνονται όσον αφορά στις αδυναμίες τους. Ο φαινότυπος αλλά και το γενετικό ιστορικό είναι πολύ σημαντικά στην όλη διαδικασία επιλογής. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα «δυνατά σώματα» με παχύ ουραίο μίσχο, η ομαλή γραμμή ράχης (στόμα-ραχιαίο), το ραχιαίο πτερύγιο με πλατιά βάση, το παράλληλο εδρικό πτερύγιο που να «κοιτάει» μπροστά, μεγάλο άνοιγμα ουράς σε σχήμα μισοφέγγαρου και όλα αυτά σε συνδυασμό με μία γενικώς ισορροπημένη εικόνα.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?f=29&t=6530

8. What is your opinion about Bettas being held and sold in small plastic cups by the majority of pet shops? Should we buy fish kept in these conditions or not?
Ποιά είναι η γνώμη σου για τους μονομάχους που διατηρούνται και πωλούνται σε μικρά πλαστικά ποτηράκια από την πλειοψηφία των petshops; Είναι σωστό να αγοράζουμε ψάρια που βρίσκονται σε τέτοιες συνθήκες;

Bettas do not need much space but I do not think this is the way to keep any fish. Unfortunately most aquarium-stores and pet shops only have a limited knowledge about our hobby.


Οι μονομάχοι δε χρειάζονται γενικώς πολύ χώρο, αλλά δε νομίζω ότι αυτός είναι τρόπος να διατηρείς οποιοδήποτε ψάρι. Δυστυχώς τα περισσότερα petshop και μαγαζιά με ενυδρεία έχουν περιορισμένες γνώσεις σχετικά με το χόμπι μας.



9. In your opinion what tank volume would be the ideal for housing a Betta and what is the minimum volume that will suffice for keeping it healthy?
Ποιό είναι κατά τη γνώμη σου το ιδανικό μέγεθος ενυδρείου για να στεγάσει έναν μονομάχο και ποιος είναι ο ελάχιστος όγκος που αρκεί για να διατηρείται υγιής;

I personally think 1.5 Liter is the minimum to keep a single
Betta, but only with regular water changes. I personally prefer 2.5 Liter square pots to house my Bettas. Iprefer 4-6 Liter tankstoconditionmybreeders.

Προσωπικά πιστεύω ότι 1,5 λίτρο είναι το ελάχιστο για να κρατήσει κανείς έναν μονομάχο, αλλά μόνο με συχνές αλλαγές νερού. Προσωπικά προτιμώ τετράγωνα κουτιά των 2,5 λίτρων για να στεγάζω τα Bettas μου, ενώ προτιμώ ενυδρεία 4-6 λίτρων για να προετοιμάζω τα ζευγάρια μου.

10. In what water conditions do you keep your fish (temperature, hardness, pH)?
Σε τι συνθήκες νερού διατηρείς τα ψάρια σου (θερμοκρασία, σκληρότητα, pH);

I keep my fish at a temperature between 24-28 degrees Celsius. The Ph of my tapwater is ~7.0 but can vary after addition of indian almond or banana leaves. But to be honest I never test pH and hardness.


Διατηρώ τα ψάρια μου σε θερμοκρασία 24-28 βαθμών Κελσίου. Το pHτου νερού βρύσης μου είναι ~7,0 αλλά μπορεί να αλλάξει με την προσθήκη φύλλων ινδικής αμυγδαλιάς ή μπανανιάς. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, ποτέ δε μετράω το pH και τη σκληρότητα.


__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 24-10-10 στις 13:03
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04361 seconds with 11 queries