Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 14-04-08, 09:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar
Παιδια αν και νεος στα θαλλασινα, αυτο το πραγμα με την ροη ειναι δυσκολο αρκετα και απο παλιους χομπιστες απο οτι εχω καταλαβει.
Εγω ακολουθησα το παραδειγμα του accnt και επειδη εχω μαλακά κοραλια πηραν ολα μια κλιση με βαση την φορα του νερου προς τα δεξια.
Αλλοι μου ειπαν να χτυπαει ο ενας κυκλοφορητης τον αλλο.
Αλλου ειδα να χτυπανε οι κυκλοφορητες στην επιφανεια και αλλου να ειναι πολυ χαμηλα.
Τελικα δεν εχω καταλαβει και εγω πως πρεπει να ειναι η τοποθετηση των κυκλοφορητων μεσα σε ενα ενυδρειο.


Έχεις δίκιο…

Αλλά από την άλλη και κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό! Διαφορετικό aquascaping, διαφορετικοί οργανισμοί με διαφορετικές ανάγκες σε κυκλοφορία (έντασης), τρόπος με την οποία θα πετύχουμε την τέλεια κυκλοφορία (wavemakerκλπ), σχήμα και διαστάσεις ενυδρείου κλπ.

Έτσι λοιπόν μπορούμε να σχεδιάσουμε την κυκλοφορία του νερού μας, ανάλογα με τις ιδιαιτερότητές μας. Βασικό να την προσαρμόσουμε στις ανάγκες των κοραλλιών μας και να μην μένει χώρος στο ενυδρείο χωρίς κυκλοφορία. Άλλωστε (και ειδικά στο χόμπι μας) ποτέ δεν γίνεται κάτι μόνο με έναν τρόπο!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01433 seconds with 11 queries