Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 19-01-10, 09:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή



Το εχω κανει κι εγω (αλλαγη θεσης του εσ. φιλτρου) στο juwel, γιατι ηταν τετοια η θεση του ενυδρειου στο χωρο που το φιλτρο στην αρχικη του θεση, εμποδιζε τη θεα.
Αν εχεις αυτο με την παλια αντλια κι αυτη γυριζει αναποδα, θα σε δυσκολεψει λιγο να μπει στη τρυπα του καδου αναποδα, αλλα μη μασας, ζορισε τη λιγο και θα μπει. (εχω παρακατω φωτο)
Αν εχεις τη καινουρια σειρα ειναι απλο, αφου ολως και να μπει η καινουρια αντλια ειναι ιδια.


Πρωτα εβγαλα το φιλτρο.
Με σπατουλα οι εξωτερικες κολλησεις και οι μεσα με χορδη Σολ 0.16 (απο μουσικα καταστηματα).
Αν βρεις και κανενα συρμα γερο αλλα ευλυγιστο θα κανει ευκολα τη δουλεια, για να μην τρεχεις για χορδη. (το δευτερο φιλτρο με γαλβανιζε συρμα το ξηλωσα)
(Μη ξεχασεις να φορεσεις δερματινα γαντια γιατι θα πονεσουν τα χερια).

Μετα καθαριζεις απαλα (χαιδευοντας) με συρματακι κουζινας (καινουριο) ή κοπιδι, και μπλε οινοπνευα οτι σιλικονες εμειναν στο τζαμι
(Προσοχη μη πειραξεις τις σιλικονες του ενυδρειου).

Πριν το κολλησεις απο την αλλη, θα βαλεις κατι απο κατω να το κραταει λιγο ψηλοτερα απο το πατο του ενυδρειου, και οταν στεγνωσει το βγαζεις.
(εγω εβαλα μια θηκη απο cd) και θα βαλεις πιστολιες σιλικονης, 4 σε καθε πλευρα του φιλτρου, 8 συνολο.
Βαλε 8 γιατι με λιγοτερες μπορεις να ξεκολλησει και να κανει βομβο.
Ασε τη σιλικονη 3 μερες, ακομα κι αν εχει στεγνωσει νωριτερα.
Σιλικονη μονο καθαρη 100% καταλληλη για ενυδρειακη χρηση.
Μια aqua-silicon της den braven (αντιπρ)
ή bison (αυτη με το ενυδρειο πανω, απο πρακτικερ)
ή Logo 1000 κλπ
Μακρυα απο αντιμουχλικες.


Tο φιλτρο της juwel ειναι απο τα πιο εξυπνα σχεδιασμενα και λειτουργικα φιλτρα που υπαρχουν ο ομνος λογοις που τα εβγαλα ειναι γιατι ηδη εχω σουπερ φιλτρανση απο τα εξωτερικα φιλτρα και για να μη φαινετα τιποτα μεσα στο ενυδρειο.
Ο συνδυασμος ενος εξωτερικου και του εσωτερικου ειναι απο τις καλυτερες επιλογες φιλτρανσης.
Απλα θα αλλαξεις το μαυρο και το πρασινο σφουγγαρι και το cirax (αν εχει) με καλα κεραμικα siporax ή substrat κλπ σε σε δυχτακι sera (χωρις το κουμπωμα ομως γιατι σκουριαζει το ελατηριο)
Και θα εχεις σειρα υλικων απο πανω προς τα κατω ασπρο pad, μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι, κεραμικα siporax, μπλε ψιλoτρυπα.
Τα κατω μπλε ψιλoτρυπα σφουγγαρια μη τα πειραξεις, προσφερουν στην απονιτροποιηση.


Ξηλωμα


Καθαρισμα


Κολλημα απο την αλλη πλευρα του ενυδρειου


Βαση θηκη CD


Η αντλια στην αρχικη θεση


Η αντλια γυρισμενη αναποδα


Εδω φαινεται πως εχει μπει σχεδον κολλητα με τον καδο (με λιγη δυσκολια).


Ενω στην κανονικη της θεση υπαρχει αποσταση μεχρι την τρυπα του καδου


Ετσι φαινοταν πριν



Ετσι θα φαινεται μετα (μπορεις να κοψεις λιγο το λαιμο και να κοντυνει αλλα αστο δεν πειραζει)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02034 seconds with 11 queries