Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 30-04-08, 07:55
Το avatar του χρήστη ChristosΒ
ChristosΒ Ο χρήστης ChristosΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα να ξερεις οτι βαδιζουμε σε τεντωμενο σκοινι.......Αν αλλαξει κατι στη ρουτινα του ενυδρειου μας το πεχα μπορει να γινει ασανσερ...... Ακομα και ενα καινουριο λιπασμα ή η δοσολογια του φαγητου ή ενα μπουκωμενο φιλτρο μπορουν να επηρρεασουν το πεχα/...... Καλο ειναι να υπαρχει ενα πεχα μονιτορ ωστε να βλεπουμε τι γινεται και ασβεστολιθος ωστε σε αποτομη πτωση να συγκρατησει τα πραγματα...... Δες ενα σχετικο πειραμα -τοπικ που εχω κανει για σταθερο πεχα και θα καταλαβεις .......


Τελος τα φυτα που εχεις θελουν δουλιτσα......Το κερατοφυλλο με τοσο λιγο φως θα σαπιζει συνεχεια και θα σπαει σε μικρα κομματια που θα σου βουλωνουν τα φιλτρα.... Οι δισκοι σιχαινονται τις βαλισνεριες......Ενω οι ανουμπιες με τοσο λιγο φως θα κανουν χιλια χρονια να μεγαλωσουν.....Επεμεινε στους εχινοδορους που ειναι και το κλασσικο φυτο του αμαζωνιου.......
Πολύ ενδιαφέρον το πείραμα pritanis, στη πράξη το έχεις δοκιμάσει? Τι αποτελέσματα είχες?
Το κερατόφυλλο μεγαλώνει απίστευτα γρήγορα, προφανώς επειδή είναι στην επιφάνεια του νερού, κάθε 15 ημέρες πρέπει να το κλαδεύω! Οι βαλισνέριες βρίσκονται μόνο σε μία άκρη για να καλύπτουν ένα σωλήνα και δε μεγαλώνουν ιδιαίτερα, Η ανούμπια μεγαλώνει όντως σχετικά αργά, αλλά δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.. Είμαι και εγώ υπέρ των εχινόδορων , αλλά τους ψιλομασουλάνε οι πλακόστομοι Στα άμεσα σχέδια είναι ένα ακομη φίλτρο και το ph monitor όπως πρότεινες!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries