Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 25-09-13, 00:16
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κατάφερες; Σώθηκαν; Αν μπορείς, γράψε τι έγινε.
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον
Λοιπόν,χθές το βράδυ έβγαλα τα cpd απο το 60λιτρο και τα έβαλα στο 120 λιτρο μαζι με τα cherry
-τη συγκεκριμενη ενέργεια την έκανα για 2 λόγους
1)γιατι ενώ κατα πάσα πιθανότητα έχω να αντιμετωπίσω την Columnaris κρατάω και μια επιφύλαξη μήπως φταίει το ενυδρείο (το 60λιτρο).--μηπως ηταν δηλαδη δηλητηριαση απο κατι που ακομα δεν μπορω να σκεφτω..
2)ειχα κανει αλλαγες στα φυτα μεταξυ των ενυδρειων και ετσι κι αλλιως θα επρεπε να κανω θεραπεια και στα 2 ..οποτε έβαλα όλα τα ψαρια στο 120λιτρο και το 60λιτρο το εβγαλα εκτος λειτουργίας για απολυμανση ..αλλαγη βυθού ..απ την αρχη δηλαδη..

Τα cpd μολις μπηκαν στο 120 λιτρο έδειξαν μια χαρα (συμπεριφορα βεβαια που την ειχα παρατηρησει και στο παρελθον..για καποιο λογο στο μεγαλυτερο ενυδρειο ειναι πιο ζωηρα..δεν κρυβονται κτλ)..μονο ένα ψαρακι είχε περιεργη συμπεριφορα..σκεψου οτι το επιασα αμεσως..το έβαλα μονο του σε ενα δοχειο.
Αμέσως μετα ξεκινησα θεραπεια με αλατι ..πτωση θερμοκρασιας μονο ενα βαθμο..και απλα περιμενα..εσβησαν τα φωτα και το μονο που μπορουσα να κανω ηταν να παρατηρω το απομονωμενο το οποιο ειχε αποχρωματιστει εντελως..μαλλον λογω στρεσ βεβαια..

Σημερα που ανοιξαν τα φωτα ολα τα ψαρακια ηταν ζωντανα (κλεινω 24ωρο με αλατι)..ζωντανο ηταν και αυτο που ειχα βαλει μονο του και μαλιστα αρκετα ζωηρο..
Ολα τα ψαρια εφαγαν κανονικα και εχουν κανονικο χρωμα..ομως παρ ολα αυτα κραταω επιφυλαξεις και περιμενω να κλεισει 48ωρο.

Ακομα δεν ειμαι σιγουρη για το τι φταιει ακριβως..ισως:
Αν ειναι κατι μεταδοτικο με την μετακινηση που εκανα να βλαψω και τα cherry αλλα εχω πλεον 2 ενυδρεια και οχι 3..δεν εχω καραντινα.. και το ενα θα το διαλυσω τελειως και θα το στησω απ την αρχη..οποτε θα επρεπε να μπουν ολα μαζι..

Ευχομαι μετα το 48ωρο να μην εχω χασει αλλο ψαρακι...και ο λογος θα ειναι κυριως πως δε θα ξερω και απο τι τα εχασα..τουλαχιστον δε θα ειμαι σιγουρη..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01684 seconds with 11 queries