Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 16-02-11, 02:23
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Κώστα. Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου να το χαίρεσαι. Ως προς την βάση του ενυδρείου σου έχω να πω τα εξής. Αρχικά, για να λες ότι το ξύλο αυτό δεν βάφεται, είμαι σίγουρος ότι μιλάς για μελαμίνη. Μιας και 16 χρόνια τώρα έχω μεγαλώσει σε ξυλουργείο, θα σου πω ότι το ξύλο αυτό δεν είναι και ότι κατάλληλο για να τοποθετήσεις ενυδρείο. Αν πέσει πάνω νερό (είναι σίγουρο) και εισχωρήσει μέσα στο σόκορο της πίσω πλευράς, το ξύλο αυτό θα φουσκώσει και μετά γίνεται σαν αφρός. Το MTF στην προκειμένη περίπτωση θα ήταν προτιμότερο αλλά και αυτό πάλι πρίν τοποθετήσεις θα πρέπει να βαφτεί καλά με ειδικό βερνίκι. Το καλύτερο που θα μπορούσες να βάλεις θα ήταν μπετοφόρμ (κόντρα πλακέ θαλάσσης). Όσο για τις γωνιές, είναι αυτό που φοβάμαι περισσότερο. Καλό θα ήταν να πάρεις γωνίες αλουμινίου με νεύρα δυσκαμψίας (να τις τοποθετήσεις άμα θες χωρίς να βγάλεις τις παλιές) ή μια άλλη λύση θα ήταν ξύλινες αλλά όχι σαν τις δικιές σου. Από ένα ξύλο σαν κι αυτά που σου ανέφερα παραπάνω, να κόψεις 2 τρίγωνα κομμάτια, το καθένα από τα οποία θα έχει τη μια γωνία του 90 μοίρες και θα το τοποθετήσεις έτσι ώστε οι δύο κάθετες πλευρές του τριγώνου κομματιού να εφάπτονται στον τοίχο και το ράφι αντίστοιχα. Με δύο ξυλόβιδες θα το βιδώσεις στο ράφι και με ένα ούπα και μια βίδα θα το βιδώσεις στον τοίχο και είσαι κομπλέ. Αλλά καλύτερα να προτιμήσεις γωνίες αλουμινίου.
Φιλικά Στέλιος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries