Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 22-08-10, 12:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voulafoufri Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας και πάλι,
Αυτές τις μέρες,ξεκίνησα την εκσαφή της λίμνης μου,για χρυσόψαρα και φυτά!
Το τελικό μέγεθος ειναι 3.50 x2.00 και βάθος 1.30 μέτρα!
Δεν έχουν τελειώσει ακόμα οι λεπτομέριες στα σκαψίματα,αλλά δεν βιαζομαι.
Θα προσπαθήσω να το κάνω όσο μπορώ λείο και μετά θα το περάσω με τσιμέντο και άμμο,πεταχτό όπως λένε οι μάστορες.
Γύρω γύρω, λέω να βάλω τουβλάκι και να πέσει πάνω το liner.
Θα ήθελα να μου πείτε: Ποιό πρέπει να ειναι το υψος και το πλάτος του καταράκτη, ανάλογα με τις διαστάσεις της λίμνης;
Σε ότι αφορά αντλίες και φίλτρα επειδή είμαι άσχετη θα σας παρακαλούσα να μου πείτε τι θα πρέπει να αγοράσω.

Σας ανεβάζω φώτο και θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας!

Θα ήθελα να σας πω ότι έχω στον κήπο μου Calles άσπρες,που κάνουν για τις λίμνες και αντέχουν και στο βαρύ χειμώνα,δηλαδή αν κάνει πολύ πάγο και τις χαλάσει, ξαναπετάνε την άνοιξη!
Αν κάποιος θέλει,πολύ ευχαρίστως να του στείλω!
Kαλημέρα Βούλα,
Πολύ καλή η απόφαση σου να διατηρήσεις τελικά χρυσόψαρα, αφού θέλεις φυτά στη λίμνη σου.

Είναι ομολογουμένως πολύ δύσκολο να υπολογήσουμε τα λίτρα και κατ' επέκταση τον απαιτούμενο εξοπλισμό με αυτά που μας έχεις δώσει. Αν μπορείς να δώσεις τις διαστάσεις του βαθύτερου σημείου και τις διαστάσεις της άνω βαθμίδας θα μας βοηθήσεις ώστε να υπολογίσουμε πλησιέστερα τον γενικό όγκο της λίμνης σου.

Είναι όμολογουμένως πολύ καλή αρχή με τα λίτρα που αφιερώνεις. Μην βιάζεσαι, αργά και σταθερά.

Ναι, περιμετρικά είναι καλύτερα να γίνει κτιστό τούβλομε χρήση μπετόν για να είναι μια σταθερή κατασκευή. Το σημείο αυτό θα πρέπει να είναι λιγάκι πιο ψηλό από την στάθμη του νερού. Από πάνω θα πρέπει να τοποθετήσεις το λάινερ σου, θα πρέπει να γεμίσεις με νερό ώστε να τεντώσει και να τραβίξει η λίμνη όσο υλικό θέλει και αμέσως μετά το στεραιώνεις περιμετρικά της λίμνης.

Απότην εκσκαφή σου φαίνεται ότι το χώμα είναι πετρώδες με κοφτερές επιφάνειες.Θα πρέπει να καλύψεις με άμο τα σημεία της βάσης και περιμετρικά έτσι ώστε η πίεση που θα ασκήσει το νερό στο λάινερ να μην του τρυπήσει με τις πέτρες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries