Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 26-05-10, 13:54
Το avatar του χρήστη voulafoufri
voulafoufri Ο χρήστης voulafoufri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: Kαλάβρυτα -Αχαίας
Μηνύματα: 9
Send a message via Skype™ to voulafoufri
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voulafoufri Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλώς σας βρήκα!!
Συχαρητήρια σε όλους εσάς που έχετε φτιάξει αυτές τις φανταστικές λίμνες που είδα στο forum,αλλά και σε όλους εσάς που μπαίνεται στον κόπο να απαντήσεται στις ερωτήσεις μας!!
Θέλω να φτιάξω και εγώ μια μικρή λιμνούλα στον κήπο μου,να βάλω χρυσόψαρα,κόι και φυτά. Θα φτιάξω και ενα καταράκτη αλλά δεν ξερω ποιό ύψος ειναι κατάλληλο για την οξυγόνωση της λίμνης μου.
Εχω φτιάξει ενα σχέδιο και σας το ανεβάζω σε φώτο.
Οι διαστάσεις είναι: μήκος 4.50 , πλάτος 2.00 και το βάθος 1.50 ίσως και 2.00 αν ειναι απαραίτητο λόγω χειμερινών συνθηκών ( έχει κάποιες μέρες που ρίχνει χιόνι εδώ,το υψόμετρο ειναι 700 μέτρα )!
Θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας!
Αυτά γι αρχή...
Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων για τη βοήθεια!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Βούλα, Καλώς ήλθες!

Μικρή λιμνούλα δεν θα το' λεγα...οι διαστάσεις που δίνεις μιλάνε για μια λίμνη αρκετά μεγάλη, ιδανικότατη για κοι. Κάπου 13,500 λίτρα.

Άμα χιονίζει, σίγουρα πας για μεγάλο βάθος, κάπου στα 1,50 ή και περισσότερο...αναλόγως θερμοκρασιών που επικρατούν εκεί τον χειμώνα. Τα δύο μέτρα βάθος τα θεωρώ λιγάκι υπερβολικά για μεσογειακό κλήμα. Όπως και να' χει, για τέτοιο βάθος θα χρειαστείς οπωσδήποτε τρόπους οξυγόνωσης, μιας και η χρήση του καταρράκτη μπορεί να σε καλύψει μόνο για κάποιο βάθος.

Πώς βλέπεις την ιδέα κατασκευής από μπετόν με bottom drain aeration? Υπάρχει βέβαια και το γνωστό μας liner αλλά προσωπικά δεν μπορώ να το συνιστήσω για μια λίμνη με τόσο βάθος.

Σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!
Αν το βάθος ειναι 1.70 θα έχω πάλι πρόβλημα οξυγόνωσης;
Οσο για την κατασκευή απο μπετόν δεν την σκέφτομαι γιατι το σπίτι δεν ειναι δικό μου,μένω με ενοίκιο.Δεν ξέρω αν ειναι ποιό οικονομική λύση το τσιμέντο!!

Βέβαια για να πώ την αλήθεια φοβάμαι λίγο για ολη αυτήν την κατασκευή γιατι είναι κάτι που δεν γνωρίζω.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσαρα καλως ορισες στην μεγαλη παρεα μας.δεν θα σου πω τεχνικα πραγματα γιατι δεν ειναι ο τομεας μου αλλα θα σου πω οτι αγαπω καλαβρυτα παρα πολυ!απτα αγαπημενα μερη!καλο διαβασμα,καλο ξεκινημα κ θαθελα πολυ οταν ξαναρθω για σαβκυριακο πανω να την δω απο κοντα τελειωμενη!!!



-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnbaz Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσαρα καλως ορισες στην μεγαλη παρεα μας.δεν θα σου πω τεχνικα πραγματα γιατι δεν ειναι ο τομεας μου αλλα θα σου πω οτι αγαπω καλαβρυτα παρα πολυ!απτα αγαπημενα μερη!καλο διαβασμα,καλο ξεκινημα κ θαθελα πολυ οταν ξαναρθω για σαβκυριακο πανω να την δω απο κοντα τελειωμενη!!!

Σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!
Ναι είναι ωραία εδώ και μακάρι να καταφέρω να την φτιάξω και βέβαια να
έρθεις για καφέ δίπλα στη λίμνη!
__________________
Βούλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voulafoufri : 26-05-10 στις 13:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01798 seconds with 11 queries