Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 03-09-14, 00:34
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sonapsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας. Είχα δυο χρυσοψαρα που μου έκανε δώρο η σύζυγος σε μια στρογγυλή κλασική γυαλα περίπου 3 χρόνια και ξεκίνησα πριν 1 εβδομάδα να φτιάξω ενυδρείο. Το κακό ειναι πως ξεκίνησα να πάω στο μαγαζί πριν διαβάσω το site. Το αποτέλεσμα ειναι να μου δώσουν για τα 2 χρυσοψαρα ένα μικρό ενυδρείο 20lt λέγοντας μου πως είναι υπέρ-αρκετό!!! όπωσ είδα εδω αργότερα απλα είναι μικρο. επίσης μου έδωσαν δυο φυτά, ( το ενα ανουμπια) λίπασμα για κατω στρώση, και χαλίκια. Το ενυδρείο έχει ενσωματωμένο φως φθορίου στο καπάκι, μεγάλο εσωτερικό φιλτρο το οποίο έχει μέσα υαλοβάμβακα, σφουγγάρι και άνθρακα;! Και δυστυχώς τώρα αρχίζουν οι απορίες. Τις βάζω σε σειρά μήπως κάποιος μπορέσει να με βοηθήσει
1. Τι χρειάζεται ο άνθρακας και κάθε πότε τον αλλάζω; Ο υαλοβάμβακας, το σφουγγάρι;;
Ο άνθρακας ειναι μονο για της πρώτες μερες η μετά απο θεραπεία καμμιά βδομάδα μαζεύει ολα τα χημικά αν υπάρχουν ,και μετά τον πετάς,ο ύαλοβαμβακας κανει μηχανικό καθαρισμό μαζεύει τα χοντρά δηλαδή ,και το σφουγγάρι ειναι για αποίκηση απο τα βακτήρια που ειναι και το ζητούμενο.

2. Εστρωσα το ενυδρείο με βακτηρια της sera bio nitrivec. Μου κάνει εντύπωση πως αναγράφει στη συσκευασία πως για βιολογικό στημένα ενυδρείο να ριχνω ένα καπακι την εβδομάδα και επίσης έχει δοσολογία για αλλαγές νερού και καθαρισμό φιλτρου. Είχα καταλάβει πως δεν χρειάζεται να ρίχνω συνέχεια βακτηρια. Χρειάζεται να πρόσθετω συνεχώς;
Δεν το εστρωσες ,δεν στρώνει τόσο γρήγορα με μπουκάλακι βακτήρια θέλει μπόλι .οταν στρώσει δεν χρειάζεται να πρόσθετεις τίποτα
3. Έχω πάρει ένα test για αμμωνία της jBL με υγρά και φιαλίδια. Το test που κάνω βγάζει σωστό χρωμα άρα δεν έχω αμμωνία στο ενυδρείο. Χρειάζεται να παίρνω και άλλες μετρήσεις;κάθε πότε;
Κατι λάθος μετράς αποκλείεται να μην έχεις αμωνία με 2 χρυσόψαρα στα 20 λίτρα και αστρωτο φίλτρο,τα χρυσόψαρα μιας και ειναι εύκολα ψαρια προς το παρόν δεν χρειάζονται πολλα απλά μέτρα αμωνία και θερμοκρασία

4. Το ένα ψάρι εδώ και καιρο έχει χάσει το χρωμα του. Μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να έχει; Εχει γίνει απο πορτοκαλί, γκρι. Το μπορω να κανω; Εριξα ένα υγρό στο ενυδρείο, που λέγεται goldy. Νομίζω πως το χρωμα του επανερχεται σιγα σιγα στην ουρά. Χλωμό το κόβω

5. Τα φύλλα των φυτών έχουν πάνω μια καφέ γλιτσα. Τι ειναι αυτό; Πρεπει να κανω κάτιι; Αναβω το φως του ενυδρείου περίπου 13 ώρες.
Καφέ άλγη ειναι εμφανίζεται συχνά

6. Ταίζω δυο φορές την ημέρα. Ρίχνω 4 κομματάκια κάθε φορά. Είναι καλά;
7. Οταν κανω αλλαγή νερού στο 1/3 χρειάζεται να ξανά ρίξω βακτηρια. Κάθε πότε κοιτάζω το φιλτρο για καθάρισμα;

Γενικά τα ψαράκια φαίνονται ζωηρά και παιχνιδιαρικα. Θα προσπαθήσω να τους πάρω σε λίγο καιρό κάτι μεγαλύτερο.


Σας ευχαριστω προκαταβολικά για κάθε βοήθεια!!!!!
παρε μια μεγάλη λεκάνη βάλε και το φίλτρο μέσα να δουλεύει ριχτά μέσα να ειναι και κάπου δροσερά και κάτσε διάβασε λίγο θα σε βοηθήσουν εδώ και τα παιδιά ,εγω στα έγραψα πολλη χονδρικά απλά για ξεκίνημα. Τα ψαρια σου υποφέρουν ,το καλό ειναι οτι ενδιαφερθηκες.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02210 seconds with 11 queries