Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 19-11-14, 14:36
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μακαρονι το ξεπλενεις μονο με νερο που εχει βγαλει απο το ενυδρειο και μονο οταν εχει πολυ σκουπιδι.
(αργοτερα οταν στρωσει καλα, καθε 6 μηνες εναλλαξ καθε φορα, θα πλενεις το 1/3 του μακαρονιου με καφτο νερο βρυσης)

Τα ψαρια ειναι χαλια.
Δεν ξερω αν φταιει γιαυτο μονο ο CAE.

Εγω (αν δεν φταινει αμμωνια και νιτρωδη) θα αρχιζα αλλαγες νερου συστηματικα καθε εβδομαδα (σε σωστη θερμοκρασια το νερο αλλαγης), θα προσθετα χοντρο αλατι (δοσολογια 0,3% δλδ 30 γραμμάρια αλάτι ανα 10 λίτρα νερό, δλδ δυο κοφτες κουταλιες της σουπας χοντρο αλατι για καθε 10 λιτρα νερο, προδιαλυμενο πολυ καλα - και σε καθε αλλαγη νερου αναπληρωση του αλατιου που βγηκε πχ αν κανεις αλλαγη το 1/3, προσθετεις 10 γραμ. αλατι για καθε 10 λιτρα νερου αλλαγης το 1/3 δλδ και αλατι)
Βιταμινες στην αρχη δυο φορες την εβδομαδα και μετα μια φορα, και καλης ποιοτητας φρεσκοανοιγμενη τροφη καταλληλη για χρυσοψαρα 2-3 φορες την ημερα οσο ειναι ζεστος ο καιρος και αν αντεχει το φιλτρο.
Ενα γευμα καθε 2 μερες να ειναι σπιρουλινα.
(αν οι τροφες ειναι φρεσκες και οταν τα ψαρια γινουν καλα, δεν χρειαζονται βιταμινες. Μονο τωρα για βοηθεια στην αναρρωση)
Ευχαριστώ φιλε δελτα για τις πληροφορίες. Το ψαρακι δυστυχώς μας αφησε...
Όπως λες οι αλλαγες που κάνω εδω και ενα μηνα ειναι εβδομαδιαιες και αφορούν μεγαλες ποσοτητες. Τωρα με τοβαλατι εχω αυτο για τα χρυσόψαρα και βαζω μια κουταλια ανα 10 λιτρα. ΠΠαρήγγειλα καινουρια κιτσ τριτη με τεταρτη θα τα εχω. Οσον αφορα τις χοιρες εχω καλα νεα το πετ σοπ το καινούριο που επισκέπτομαι θα τα παρει. Μ
ενει να ξεφορτωθω αυτο το διαολακι αλλα δυσκολεύομαι. ΕΒαλλα αγγελία και βλέπουμε. Τωρα πρεπει να φτιαξω τα αλλα και το ενυδρείο μου να γίνει σωστο. Για τον υπερπληθισμο του χρόνου οπως ειπα θα παρω αλλο ενα 200αρι και θα τα χωρισω.
Σ. Σ. Ενα ασημενιο fantail που εχω εχει περίεργη συμπεριφορά. Παρολο που τρωει τον αγελορα φαίνεται υποσιτησμενονκαι αδύναμο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02693 seconds with 11 queries