Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 28-02-16, 01:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγω καθε φορα που παω σε καποιο πετσοπ ειναι σαν να βλεπω φαντασματα και οχι ψαρια! Το 90% των ψαριων θα πεθανουν με βασανιστικο τροπο ... Μη βλεπετε μονο τις "βιτρινες" των καταστηματων ... αν πατε κατω στα ενυδρεια τους εχουν πολυ μεγαλο αριθμο ψαριων σε "θεραπεια"¨με τρομερες απωλειες!
Επισης οι περισσοτερες εισαγωγες (οχι αγριων ψαριων) γινονται απο Ασιατικες "φαρμες" οπου ειναι πολυ πιο φτηνα και συμφέρει η εισαγωγη τους ... αν τυχει να εισαστε σε παραλαβη καποιας τετοιας εισαγωγης θα σας πιασουν τα κλάματα. Οι απωλειες ειναι ηδη μεγαλες και ενας ακομα πιο μεγαλος αριθμος ψαριων θα πεθανει στα ιδια τα καταστηματα (συνηθως βλεπω νεκρα ψαρια να κανιβαλιζονται απο τα αλλα μεσα ... Δεν τηρουνται ουτε καραντινες ουτε καν τα βασικα! Ελαχιστα ειναι τα καταστηματα που προσπαθουν να κανουν κατι καλυτερο!
Το περιεργο ειναι οτι οσα ψαρια ερχονται απο Ασια εχουν γεννηθει και μεγαλωσει σε πολυ χαμηλης γενικης σκληροτητας νερο (και ph) ... Οταν ερθουν Ελλαδα "βαφτιζονται" με το νερο της "βρυσης" της Ελλαδας - σαν να μην εχουν φαει τοσα πολλαπλα σοκ -
Γνωμη μου ψαρια απο πετσοπ ειναι τρομερα ταλαιπωρημενα και σοκαρισμενα ... απο αλλαγη συστασεως νερου αλλα και απο επανειλημμένες "θεραπειες" ...
Παράθεση:
Όσα ψάρια μένουν συνήθως αποδεικνυονται τα πιο ανθεκτικά...! Είναι αυτά που εγώ προσωπικά επιλέγω να αγοράζω, όταν αγοράζω
Αυτη ειναι μια λαθος προσεγγιση ΙΜΟ ... τα "ανθεκτικα" ψαρια ηδη εχουν περασει τα πάνδεινα και συντομα θα παρουσιασουν προβληματα αλλα και ακομα να μην παρουσιασουν θεματα απο ολα οσαν μαλλον "κουβαλανε" θα εξαπλωθουν μεσα στα υπολοιπα ψαρια που ηδη εχουμε στο ενυδρειο ...

Αυτη ειναι η θλιβερη Ελληνικη πραγματικοτητα .... Εν καιρω θα τη δειτε αν ακομα δεν την εχετε δει στη πραξη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 28-02-16 στις 02:06
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01654 seconds with 11 queries