Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 03-11-12, 20:17
Mikevet1984 Ο χρήστης Mikevet1984 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση σου και με χαρά να το συζητήσουμε.

Αν στην ιατρική ακουγες έναν γιατρό που πήγες να σε κανει καλά ότι σύμφωνα με την κοινή λογική έχεις αυτήν την ασθενεια και όχι συμφωνα με αυτά που λεει η επιστήμη θα τον πιστευες και θα τον εμπιστευοσουν ότι τα λεει σωστά? Σαν παραδειγμα λεω τον γιατρό. Αυτό ισχύει για καθε επαγγελμα.

Ξαναλέω το παραδειγμα με το χρυσοψαρο. Διαβασα εδώ, και το πιστευω απολυτα, ότι εχει ελάχιστες απαιτήσεις ενυδρειου 100 Lt. Βγαινω σαν παράδειγμα κάποια στιγμή εδώ στην ιστοσελίδα και επειδή έτσι μου την κάρφωσε γράφω ότι εγώ πιστευω ότι εχει ελαχιστη απαιτηση 10 Lt η 1000 LT. Γιατί να πιστεψεις τα αλλα παιδιά και όχι εμενα? Καταλαβες ποιο ειναι το θέμα. Ποιος λέει την επιστημονική αληθεια και όχι ότι νομίζει....επειδή απλά έτσι νομίζει.

Δες και το παραδειγμα των πετ σοπς που οι πετσοπάδες λενε πραγματα και μαλιστα το παιζουν και σιγουροι και γνώστες ότι το κατεχουν σαν αντικείμενο και από ότι διαβάζω στις περισσότερες συζητήσεις τα περισσότερα παιδιά λενε ότι δεν ισχύουν αυτά που τους λενε οι petshop-άδες και ότι λενε ότι ναναι απλα για να πουλήσουν.

Δεν πιστευεις ότι προκύπτει ένα θεμα αξιοπιστίας της γνώσης ή επειδή το ενυδρειο είναι χόμπυ το βλέπουμε σαν ασήμαντο και δεν βαριεσαι αδερφε αν ψοφήσει ψόφησε το ΨΑΡΑΚΙ. Εγω τουλαχιστον δεν το λέπω έτσι γιαυτο ενδιαφέρομαι και ρωτάω να μάθω.

αυτό είχα σαν απορία
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01467 seconds with 11 queries