Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 28-05-10, 16:43
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ωχ.. τώρα τυχαία το είδα το θέμα, πάρα πολυ καλές φωτογραφίες παιδιά...
Επειδη εχω πολυ καιρο να επισκεφτω το δέλτα, ποια είναι ακριβως η τρέχουσα διαδικασία για την άδεια εισόδου; (Ή μήπως έχει καταργηθεί; )

Σχετικά τώρα με το άλλο θέμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg
1ον το Δέλτα λέγεται Γκιαούρ - Οντάς....
εγώ δεν αντέχω θα το κάνω θέμα αυτό .... αλλά δεν με παίρνει σήμερα ο χρόνος! Αύριο ... κι αν θέλετε διαγράψτε τα μηνύματά μου κι αν θέλετε διαγράψτε κι εμένα!!!!!!!
Εκτός αν μιλάμε για τούρκικα μέρη οπότε ζητώ και συγνώμη.
Και μην μου πείτε ότι δεν φταίμε κι εμείς!
Το όνομα είναι γκιαούρ Αντά όπως σωστά ειπώθηκε στην αρχή.
Ada σημαίνει νησί στα τούρκικα ενώ oda (οντάς) είναι το κρεβάτι και φυσικά αναφέρεται στη μεγαλύτερη νησίδα που σχηματίζεται μέσα στο δέλτα (και όχι σε όλο το δέλτα) το οποίο έχει παραχωρηθεί εξολοκλήρου στο ελληνικό κράτος. (Σε αντάλλαγμα έχουμε παραχωρήσει ένα τμήμα εδάφους δυτικά του Έβρου στις Καστανιές κοντά στην Αδριανούπολη -το προγεφύρωμα του Κάραγατς, την παλιά Ορεστιάδα)
Σε οτι αφορα τα ονοματα και την "εκρηξη" της Lucy σεβαστή, αλλά μην ξεχναμε ότι ελληνικά ονόματα πέραν κάποιων αμιγώς χριστιανικών χωριών όπως πχ η Μαρώνεια, αποδόθηκαν στην περιοχή μόλις το 1920 όταν και περιήλθε το τμήμα εκείνο στην ελληνική διοίκηση και μάλιστα ο εξελληνισμός έγινε ταχύτατα, με καποιες επιτροπες που μελετησαν -όσο τους έπαιρνε ο χρόνος- αρχαια κείμενα που αναφερονταν στην περιοχή, δόθηκαν καποια αρχαία ονοματα (κάποια σε εντελώς λάθος τοποθεσίες) αλλα τα περισσοτερα αποτελουν μετάφραση ή παρόμοια ηχητικά λέξη με την παλιότερη τουρκική (πχ. Φατίρ-γιακά έγινε Βαθυρρύακας )
Εντούτοις πάρα πολύς κόσμος συνεχίζει να χρησιμοποιεί τις παλιότερες ονομασίες, ακόμα και χριστιανοί... Το συγκεκριμένο τώρα εδαφικό τμήμα, θα το δεις σε χαρτες σαν Νεραϊδότοπο, Αηγιώργη, Στρογγυλονήσι, ονομασίες όμως που κανείς δε χρησιμοποιεί.. Το Γκιαούρ αντά (νησί των απίστων) σαν ονομασία έχει κάτι το άγριο και μυστηριώδες που ταιριάζει απόλυτα με το χωρο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01868 seconds with 11 queries