Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 22-05-18, 21:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Νικολέτα, όπως σου ξαναείπα, θόρυβο δεν πρέπει να έχεις καθόλου!!
Έχω φτιάξει τόσα ενυδρεία, μέχρι και 600 λίτρα, και το μόνο που ακούγεται είναι ένας μικρός θόρυβος από τις αντλίες!! Και μιλάω για θαλασσινά, μεσογειακά ενυδρεία!!!
Δεν θέλω να είμαι αγενής, αλλά δεν είναι αντιμετώπιση αυτή..
Και ξέρω από γνωστούς μου, οτι ο άνθρωπος ο συγκεκριμένος κάνει πολύ καλές δουλειές!!!!!!!
Μπορέις να βγάλεις μια καλή φωτό από το κουτί της υπερχείλισης?? Δεν βλέπω να υπάρχουν γωνίες μέσα στο κουτί!!!
Επίσης από την στιγμή που ο ένας σωλήνας σιφωνάρει, δεν επιτρέπεται να έχει τρύπα στο πάνω μέρος!!! Βάζουμε τρύπες μόνο όταν αφήνουμε το νερό να περνάει ελεύθερα, παρασύροντας φυσικά και αρκετό αέρα!!!
Επίσης νερό κατεβαίνει και από τους 3 σωλήνες??????? Ή με γελούν τα μάτια μου?????
Επίσης ξαναλέω οτι το sump είναι θηριώδες, για κανένα απολύτως λόγο!!! Και το 1/4 αν είχες, από βιολογία θα ήσουν κομπλέ!! Αρκεί να είχες αρκετά διαμερίσματα να κινείται το νερό σε όλο τον όγκο των υλικών... Υπολόγισε πως ακόμα και 2 Fluval FX6 να είχες που είναι για ενυδρείο 3000 λίτρα με συνολική ροή 7000 λ/ω, αθροιστικά, ο συνολικός χώρος για υλικά που έχουν, είναι 12 λίτρα!!!!!! Σίγουρα ένα στενόμακρο ενυδρείο με πολλά διαμερίσματα 100 λίτρων θα χώραγε κάτω στο έπιπλο, χωρίς να φαίνεται τίποτα απολύτως από σωλήνες κλπ...
Επίσης όπως ξαναείπα, δεν υπάρχει καμία μα καμία υποδομή για σφουγγάρια, ενυδρειακό βαμβάκι, ή έστω και κάλτσες!!! Εκτός αν δεν έχει τελειώσει η δουλειά!!! Δεν μπορέι να σε άφησε με το sump αυτό να βγάλεις άκρη μόνη σου πώς να βάλεις τα υλικά σου μέσα!!!! Και το λέω, γιατι δεν βλεπω ούτε ένα καπάκι π.χ. κάποια κάλυψη να μην το πιάνει το φως και γεμίζει άλγες.. πολλά... μπορεί ακόμα και μικρό παιδάκι να πέσει μέσα που λέει ο λόγος!!!!!!!
Και σταματώ εδώ, γιατί η δουλειά έχει ήδη γίνει και φυσικά ο σκοπός μου δεν είναι να σε στεναχωρήσω, ούτε να κακολογήσω κανέναν επαγγελματία!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lyra Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω ο θορυβος οφειλεται περισσοτερο στο σχεδιασμο του σαμπ... θα σου στειλω φωτο απο το δικο μου .. εμενα οι σωληνες καταληγουν σχεδον στον μπατο .. και για να παει στο επομενο διαμερισμα περναει απο πανω σαν ενας μκρος καταρακτης.. μολις παω σπιτι θα στειλω πικ....ποση ωρα το αφηνεις να δουλευει?? γιατι συνηθως κανει θορυβο για λιγο και μετα σταματαει..η τρυπα νταξει .. μην την μεγαλωσεις και πολυ.. για μενα δεν παιζει τοσο ρολο .. εμενα ειναι τυπου bean animal υ κυρια υπερχειληση δεν εχει καν τρυπα...οι σωληνες της υπερχειλησης σου ειναι οριζοντιοι η γερνουν λιγο προς το σαμπ? αν ειναι τελειως οριζοντιοι παγιδευονται φυσαλιδες αερα και δεν φευγουν
Πολύ σωστά όλα!!! ΑΝ δεν υπάρχουν κάλτσες, το νερό πρέπει να πάει στο επομενο διαμέρισμα από πάνω, ώστε να μπορέσεις να βάλεις τα σφουγγάρια σου εκεί και να περάσει το νερό από μέσα τους!!
Τρύπες φυσικά και δεν χρειάζονται, στο σωλήνα που σιφωνάρει τουλάχιστον.. Αν και κάτι μου λέει, οτι δεν σιφωνάρει κάνενας σωλήνας, ούτε ο τρίτος σωλήνας είναι για ασφάλεια και κατεβάζουν και οι τρεις νερό, πράγμα ΕΝΤΕΛΩΣ μα ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος και επικίνδυνο!!!!!
Και το τελείως οριζόντιο είναι λάθος για πολλούς λόγους!! καλύτερα να ήταν σε U αν είναι μικρό το ύψος από το ενυδρείο!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 22-05-18 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,03467 seconds with 11 queries