Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 16-03-17, 09:35
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη το βιντεο το αδικεί...
Ειναι απο τα αγαπημενα μου ενυδρεία σου.
Πράγματι Νίκο..Δεν ειμαι καλός στις ..βιντεοσκοπήσεις Την άλλη φορά θα εχω πιό καλό κινητό..και θα με βοηθήσεις!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Το επομενο βιντεο σε 20 χρονια......
Καταπληκτικο το ενυδρειο !!
Θα ειναι ..νωρίτερα! 'Εχω να σας παρουσιάσω τις Taiwan Bees Να εισαι καλα φιλε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη στη Ροδο ειχα ερθει το 2003 το καλοκαιρακι. Πριν 14 χρονια σχεδόν. Το ενυδρειο σου ηταν φουλ φυτεμενο και φυσικικα υπεροχο και τοτε. θυμαμαι τις βελισνεριες στο πλαι πολύ καθαρα αλλα δε θυμαμαι τα υπολοιπα φυτα σου εκει μεσα. Δε θα τα αναγνωριζα κιολας γιατι ακομη δεν ειχα ασχοληθει με φυτεμενα εκτενως. Τονινα σιγουρα δεν ειχες φερει ακομη. Στα υπολοιπα μικρα θυμαμαι τη riccia που πρωτοστατουσε σε όλα και το απιστευτο pearling της. Να ερθω να τα ξαναδω??
Άκου τι λέει...τεράστια χαρά θα ήταν για μένα! Άντε καλοκαιριάζει όπου νά'ναι..Να σε περιμενω??


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Niksat Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκπληκτικά ομορφο το ενυδρείο σου Γιάννη.
Αποδεικνύεις στην πράξη οτι δεν ισχύουν τα όσα γράφουν τα site για ασυμβατότητα ( θανάσιμη) γαρίδων με λιπάσματα κ co2.Και τι γαρίδες .... CRS/CBS που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες.
Συγχαρητήρια κ παλι , να το χαιρεσαι
Όχι δεν ισχύουν...αλλά πρέπει να προσέξεις τις λεπτομέρειες. Χρειάζεται "έξυπνη" επιλογή φυτών. π.χ. Οι Macrandra σιχαίνονται τα πολλά νιτρικά..άρα μας κάνουν.. Τα Eriocaulon στηρίζονται στο πλούσιο υπόστρωμα και στο ριζικό σύστημα τους για λίπανση και όχι στο νερό..επίσης λοιπόν μας κάνουν. Οι Cambomba κοκκινίζουν με χαμηλά νιτρικά και αυτές..5-10 ppm.. Heudeloti, moss κ.λ.π. δεν έχουν πρόβλημα. Η λίπανση πρέπει να είναι καθημερινή και όχι εβδομαδιαία για να μην έχουμε μεγάλες συγκεντρώσεις. Το CO2 μέχρι τα 15 ppm είναι μια χαρά.
Η χρήση ιχνοστοιχείων (Trace Elements) ειναι ωφέλιμη (απαραίτητη) και για τις γαρίδες.
Προσοχή μόνο στον χαλκό.. To CSM+B που χρησιμοποιώ εγώ, έχει 0.1 %. Το Power4 εχει 1.5%. Δεν το εχω δοκιμάσει..το φοβάμαι λιγο..
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 16-03-17 στις 11:53
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01720 seconds with 11 queries