Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 22-10-15, 10:52
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alchemist Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω φιλε μου!

Δηλαδη αν καταλαβα καλα 8 ποντους υψος χοντρο και 3 ποντους υψος ψιλο ναι?

Η κοκομετρια που σκεφτομαι ειναι καλη? θα μου προτεινες κατι καλυτερο?
Για τον κυκλοφορητη θα δω αν χρειαστε θα τον αλλαξω
Οχι δεν καταλαβες καλα
8 ποντους συνολικα υψος 5 ποντους χοντρο και 3 ποντους λεπτο
Η κοκομετρια που σκεφτεσαι δεν ειναι καλη..θελει ενα απο τα 2 (ειτε λεπτη ειτε χοντρη εξαρταται παντα)
Χαλαζιακο προτεινω οπως ολοι...
Ο κυκλοφορητης για αρχη ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου

Παράθεση:
Οχι βρε παιδιά 8+3 πόντους, πολύ είναι, μέχρι 5-6 καλά είναι, και μη μπλέξεις κοκομετρίες , βάλε μόνο μία, και αφου θες φυτεμένο κάτι που ούτε χοντρο αλλά ούτε και ψιλό ή σαν πουδρα
Παράθεση:
Γιατι να βαλεις διαφορετικης κοκκομετριας χαλικι;δεν υπαρχει λόγος,μονο ψιλο βαλε χαλαζιακο να ειναι να μην ανεβαζει σκληροτητες.Αν παντως βαλεις για καποιο λογο 2 κοκκομετριες χαλίκι να ξερεις οτι με οποια σειρα και να τα βαλεις το ψιλο μετα απο λιγο καιρο θα παει μονο του κατω

Ο θερμοστατης ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου.
Η κυκλοφορια η το φιλτρο σε ενδιαφερει ;γιατι αυτο που πρεπει να κοιτας ειναι η χωρητικοτητα του φιλτρου σε βιολογικα υλικα.
Συμφωνω Τακη/Johnpecn απλα εγω απαντησα σε αυτο που ρωτησε ο φιλος χωρις να προτεινω κατι περι του θεματος
Τον ενδιαφερει ομως και η κυκλοφορια καθως επισης και η χωριτικοτητα..αλλα δεν γοογλαρα για να δω το φιλτρο οσον αφορα χωριτικοτητα..

Παράθεση:
Επισης ο υπολογισμος του βυθου με τα κιλα ειναι λαθος γιατι ας πουμε εγω γεμισα το 125 με 5 κιλα μαναντο και στο επομενο στησιμο εβαλα χαλικι μαυρο που ηταν πολυ πιο βαρυ και εβαλα 12 κιλά φτιαχνοντας κ στις δυο περιπτωσεις τον ιδιο βυθο.
Παράθεση:
Εχει δίκιο ο johnpecn
αυτά είναι λίτρα, κιλά θα ήταν αν μιλάγαμε για νερό που θεωρητικά έχει ειδικό βάρος 1
100χ40χ8=32 λίτρα
100χ40χ5=20 λίτρα
και αν πάρουμε σαν παράδειγμα χαλαζιακή άμμο σύμφωνα με αυτό πρέπει να πολλαπλασιάσουμε με 1,45 , το ειδικο βάρος
100χ40χ8=32 Χ 1,45=46,4 κιλά
100χ40χ5=20 Χ 1,45=29 κιλά
ή για μένα
100χ40χ6=24 Χ 1,45=34,8 κιλά
περίπου δηλαδη 35 με 40 κιλά
Ο υπολογισμος βγαζει περιπου τα κιλα της αμμου με +/- 2 κιλα χοντρικα το εκανα.. (δεν πιστευω δλδ οτι ειναι λαθος) εκτος αν εχουμε τρελο συντελεστη βαρους στην αμμο
παρολα αυτα 1 λιτρο νερου ειναι 915 γραμμαρια (εκτος αν θελουμε να ειμαστε της ακριβειας σε αυτα τα θεματα)
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B...84%CF%81%CE%BF
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries