Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 04-07-16, 06:59
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Η UV αν είναι κατηγόριας UV-C, μπορεί να σκοτώσει οποιοδήποτε μικροοργανισμό διέρχεται από μέσα της(περιλαμβανομένου και άλγες). Έτσι μετριάζει τα αποτελέσματα του κλειστού κυκλώματος του ενυδρείου στην αναπαραγωγή των παρασίτων και των αλγών. Μόνη της δεν μπορεί να θεραπεύσει τίποτα. Αλλά μπορεί να βοηθήσει τα ψάρια να κρατήσουν σε έλεγχο τα παράσιτα πιο εύκολα απότι χωρίς. Όταν τα παράσιτα ξεφύγουν από τον έλεγχο όμως(και τα ψάρια δείχνουν συμπτώματα), δύσκολα θα τα ελέγξουν πάλι μόνα τους.
Όπως σου είπα για τις άλγες, το να τις σκοτώνεις με UV είναι κάλυψη ενός προβλήματος, όχι ακριβώς λύση του. Ψάξε την αιτία που αναπτύσσονται. Κανονικά δεν δημιουργούν ιδιαίτερα προβλήματα οι άλγες.

Ως καινούργια ψάρια αλλά και γενικότερα, ως ψάρια, το να φέρουν παράσιτα μαζί τους είναι οτι φυσιολογικότερο υπάρχει. Και το stress τα άφησε να φύγουν από τον έλεγχο. Επειδή και εγώ κρατάω περίεργα ψάρια, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι οι παραξενιές των ψαριών γενικά δείχνουν οτι είναι άρρωστα. Τα ίδια ψάρια, όταν απαλλαχθούν από παράσιτα ή άλλα παθογόνα που χρονίζουν και τα ενοχλούν χωρίς να το δείχνουν με οξεία συμπτώματα, αλλάζουν τελείως συμπεριφορά και από εκεί που π.χ. κρύβονταν ή φοβούνταν, βγαίνουν έξω άφοβα και διεκδικούν το φαγητό τους. Δεν τρομάζουν εύκολα και είναι κοινωνικότατα. Η υγεία είναι σχετική τις περισσότερες φορές, και στους ανθρώπους και στα ψάρια. Όταν απαλλάσσονται από χρόνια προβλήματα, αυτά που νομίζανε ως φυσιολογικές παραξενιές ή δυσκολία συντήρησης, πολλές φορές φεύγουν και έχουμε ένα άλλο ψάρι σε συμπεριφορά και αντοχές

Pleco που φοβάται και κρύβεται για εμένα δεν είναι φυσιολογικό. Είναι άρρωστο ψάρι που απλά έχει αρκετές αντοχές για να μην δείχνει οξεία συμπτώματα, μια και τα περισσότερα γατόψαρα έχουν καλούς μηχανισμούς αντοχής σε παράσιτα και άλλες σοβαρές ασθένειες. Όμως το ίδιο ψάρι αν απαλλαχθεί από αυτά, γίνεται η ψυχή της παρέας. Αυτή είναι η εμπειρία μου με τα γατόψαρα. Και νομίζω κάποιες παραξενιές των δίσκων ανάγονται εκεί, σε μικρά χρόνια φορτία παρασίτων ή άλλης μόλυνσης
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries