Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 15-06-16, 19:14
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Θα ξεκαθαριςω κατι πρωτα
Δεν ειναι η καθε περιπτωση ιδια για καθε ψαρι, ουτε ειμαι κανενας που συνιστώ αυτη την μεθοδο, που ακολουθω στην δικη μου περιπτωση , ως λυση για παρομοιες περιπτωσεις, το πολυ διαβασμα αλλα και η σωστη διαγνωση ειναι αυτη που φερνει αποτελεσματα
Εγω δεν ξερω εαν εχω κανει την σωστη διαγνωση ακομα, δεν εχω και την καταλληλη εμπειρια ωστε να προτεινω το συγκεκριμενο φαρμακο ως λυση, απλα στην δικη μου περιπτωση εχει φερει αποτελεσματα μεχρι στιγμης.
Οι δοσολογιες που εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης συμφωνα με το προγραμμα που εχω αναρτησει

ΑΛΑΤΙ
2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ (υπολογιζετε 5γρ η καθε μια)

HEXA MOR

Oνομασια του φαρμακου
Διαλυμα hexamor (δραστικη ουσια 2- αμινο -5-νιτροθειαζολη)

Ενδειξεις
Φαρμακευτικο προιον για διακοσμητικα ψαρια του γλυκου και θαλασσινου νερου κατα των μαστιγοφορων του εντερου (π.χ hexamita, spironucleus).Tα συμπτωματα μολυνσης απο μαστιγοφορα ειναι η απωλεια βαρους,τα λευκα βλεννωδη περιτωματα, η απομονωση των ψαριων,καθως και σε προχωρημενο σταδιο και ειδικα στις κιχλιδες, οπως στους δισκους, οι ασπρουδερες τρυπες στο κεφαλι, (η αποκαλουμενη νοσος "Τρυπα στο κεφαλι"

Αντεδειξεις και ανεπιθυμητες ενεργειες
Δεν εχουν αναφερθει

Ζωικο ειδος
Διακοσμητικα ψαρια

Δοσολογια και τροπος χορηγησης
Ανακινειτε καλα πριν απο την χρηση
1η ημερα
Ριξτε 40 σταγoνες (2ml) hexamor για καθε 100 λιτρα ενυδρειου μεσα στο ενυδρειο.Μην ταισετε.Αποσυνδεστε το φιλτρο απο το ενυδρειο και αφηστε το να δουλεψει σε ενα δοχειο χωριστα απο το ενυδρειο προκειμενου να συντηρηθουν οι μικροοργανισμοι που υπαρχουν μεσα στο φιλτρο.Αεριστε το νερο του ενυδρειου.Εαν ο αερισμος χωρις λειτουργια του φιλτρου δεν ειναι εφικτος, αφηστε τον να λειτουργησει χωρις υλικα φιλτραρισματος, ωστε να διασφαλιστει η επαρκης κυκλοφορια του νερου.Σε αυτην την περιπτωση συνιστουμε να φυλαξετε κρυο το υλικο του φιλτραρισματος σε ενα δοχειο με νερο του ενυδρειου.

2η ημερα
Ριξτε 30 σταγoνες (1,5ml) hexamor για καθε 100 λιτρα ενυδρειου μεσα στο ενυδρειο.Μην ταισετε.

3η ημερα
Χωρις χορηγηση.Ταιστε κανονικα τα ψαρια.Θεστε εκ νεου σε λειτουργια το φιλτρο.Σε περιπτωση που το υλικο του φιλτραρισματος φυλαχτηκε χωριστα, μην ριξετε μεσα το νερο.Στην περιπτωση αυτη ξεπλυνετε το υλικο του φιλτραρισματος με χλιαρο νερο( οχι επιμελως, ωστε να διατηρηθει ενα μερος των μικροοργανισμων)

4η-5η ημερα
Χωρις χορηγηση.Ταιστε κανονικα τα ψαρια

6η ημερα

Ριξτε 30 σταγoνες (1,5ml) hexamor για καθε 100 λιτρα ενυδρειου μεσα στο ενυδρειο.Μην ταισετε.Αποσυνδεστε το φιλτρο απο το ενυδρειο και αφηστε το να δουλεψει σε ενα δοχειο χωριστα απο το ενυδρειο προκειμενου να συντηρηθουν οι μικροοργανισμοι που υπαρχουν μεσα στο φιλτρο.Αεριστε το νερο του ενυδρειου.Εαν ο αερισμος χωρις λειτουργια του φιλτρου δεν ειναι εφικτος, αφηστε τον να λειτουργησει χωρις υλικα φιλτραρισματος, ωστε να διασφαλιστει η επαρκης κυκλοφορια του νερου.Σε αυτην την περιπτωση συνιστουμε να φυλαξετε κρυο το υλικο του φιλτραρισματος σε ενα δοχειο με νερο του ενυδρειου.


7η ημερα
Χωρις χορηγηση..Ταιστε κανονικα τα ψαρια.Αλλαξτε περιπου το 30% του νερου του ενυδρειου.Θεστε εκ νεου σε λειτουργια το φιλτρο.Σε περιπτωση που το υλικο του φιλτραρισματος φυλαχτηκε χωριστα, μην ριξετε μεσα το νερο.Στην περιπτωση αυτη ξεπλυνετε το υλικο του φιλτραρισματος με χλιαρο νερο( οχι επιμελως, ωστε να διατηρηθει ενα μερος των μικροοργανισμων)

Ειδικες προειδοποιητικες υποδειξεις
Στα ασπονδυλα μπορουν να παρατηρηθουν ασυμβατοτητες.Ως εκ τουτου σαλιγκαρια, γαριδες, οστρακοειδη , κοραλλια, κτλ, θα πρεπει να αποκλειονται απο την θεραπευτικη αγωγη για λογους ασφαλειας

Για διακοσμητικα ψαρια.Μην το χρησιμοποιητε σε ζωα που εκτρεφονται με σκοπο την παρασκευη τροφιμων


Ο ελαφρως κιτρινωπος χρωματισμος του νερου οφειλεται στην δραστικη ουσια και εξαφανιζεται μετα απο λιγες ημερες

Το φαρμακευτικο προιον δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιειται μετα την παροδο της ημερομηνιας ληξης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexteo : 15-06-16 στις 19:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02341 seconds with 11 queries