Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 27-11-17, 18:33
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγές νερου κάθε τριτη 70λιτρα οσμωση(απευθειας στο ενυδρείο), και κάθε σαββατο 140 λτρα με 40προφιλτρα και 100 οσμωση TDS οσμωσης 002 ppm σε βαρέλι την ιδια μερα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα άλλαξα περίπου 100 λίτρα την τεταρτη με απευθείας εισαγωγή του λαστιχου της οσμωσης στο ενυδρείο το νερο αρχiσε να μπαίνει στις 6,50 και τελειωσε στις 22,50 μετά έριξα και 1 καπάκι seachem diskus trace 5ml.
-------------------------
αύριο θα κάνω πάλι αλλαγη νερου και σκουπα βυθου πως να την κάνω την αλλαγη με το βαρέλι των 140 λιτρων που έχω και όλο το βαρέλι με νερο οσμωσης? και μετά να βάλω preis minerals 10gr/100lt η και diskus trace 5 ml/80lt?
Εδω βλεπουμε μια ακολουθια αλλαγων νερου που κατα την γνωμη μου δεν κρατουν σταθερες τις τιμες των παραμετρων,θα υπαρχουν σκαμπανεβασματα.Γιατι να συμβαινει αυτο οταν πολυ ευκολα μπορεις να χρησιμοποιεις νερο απο τα προφιλτρα μονο και να ειναι ολες οι τιμες σταθερες?Κατα την γνωμη μου δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα χρησιμοποιωντας οσμωση παρα μονο λιγοτερα παθογονα σε ph<6.Πολυ καλυτερα θα ηταν να χρησιμοποιεις το βαρελι για να συλλεγεις νερο προφιλτρων και να κανεις αλλαγη 50% καθε δυο-τρεις μερες.Aπειρα ενυδρεια τρεχουν με προφιλτραρισμενο νερο βρυσης.Οσμωση θα χρησιμοποιουσα μονο σε breeding tank.
Σπυρο ναι,οι δισκοι παιρνουν τα απαραιτητα για την αναπτυξη τους απο το φαγητο αλλα και απο την στηλη του νερου.Ποσο καλυμμενα ειναι διατροφικα τα ψαρια χρησιμοποιωντας ενα flake η ενα μπιτακι?
Δοκιμη σε τεσσερεις γεννες μου εδειξαν οτι καλυτερα αναπτυχθηκαν τα μωρα τα οποια βρισκονταν σε νερο με ph>7.Η διατροφη τους ηταν η ιδια.
Μπορω να κρατησω δηλαδη δισκους σε ph4,5 και η αναπτυξη τους θα ειναι ιδανικη ταιζοντας τα flakes?
Θελω την γνωμη σου πανω σε αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01877 seconds with 11 queries