Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 30-05-21, 19:10
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παιδιά οι υποδείξεις είναι πάντα δεκτές και πάντα υπό συζήτηση, κανένα πρόβλημα.

Η ψαροσύνθεση είναι περίεργη το ξέρω, πιο πολύ στο ότι είναι δύσκολο με τόσα είδη μέσα στο ίδιο ενυδρείο να εχεις νορμάλ συμπεριφορές, σίγουρα κάποιο θα ενοχλήσει το άλλο.
Η ιχθυοφόρτωση σαν πλυθησμός ψαριών φαίνετε μεγάλη αλλά τα ψαρια είναι επιλεγμένα να είναι όλα μικρής αναπτυξης, εκτός από τα Σκαλάρια και τα SAE όλα τα υπόλοιπα παραμένουν σχετικά μικρά ή δεν ζουν και πολλά χρόνια. Ούτε με ενδιαφέρει τόσο το ζευγάρωμα, ορατό πχ και από τα Gourami που εχω μόνο αρσενικά και ας κυνηγιούνται αρκετά, γιατί δεν άρεσαν τα θυληκά αχρωμα στην γυναίκα

Το ξέρω επίσης πως θα ήταν καλύτερα σε κάποια είδη να είναι μεγαλύτερος ο αριθμός των ψαριών το οποίο θα εμφανίσει και πιο σωστές συμπεριφορές στα ψάρια όπως π.χ τα Golden Barbs που σίγουρα είναι καλό να είναι πάνω από 5-6 αλλα όταν αγοράστηκαν είχαμε το μικρό ενυδρείο και αγοράστηκαν για την δυνατότητα τους να μπουν και σε νερό από 16 βαθμούς και πάνω μιας και δεν είχαμε θερμοστάτη, αλλά ούτε και χώρο, αλλά τώρα και ενώ έχουν μεγαλώσει εγώ δεν θέλω να τα διώξω και της γυναίκας τελικά δεν της αρέσουν τόσο, μου λέει συνέχεια να τα βγάλω και να τα βάλω στην λίμνη με τα χρυσόψαρα όσο αντέξουν, αλλά φυσικά δεν θέλω.

Τέτοια θέματα λοιπόν ναι ισχύουν αλλά όχι και ότι είναι εντελώς εκτός συνθηκών κάποια (αποψη μου μόνο βασισμένη σε αυτά που διαβάζω, σωστά ή λάθος)...ακόμα και τα Electric Blue Ramirezi δεν είναι εκτός...
PH εχω 7,5 και με βάση τις "ψαροβάσεις" είναι οκ από 6,5-8 ph
οι Ancistrus sp3 είναι εντός επίσης μέχρι 7,5ph οκ, τα Pepper Cory σε πολλές βάσεις είναι λίγο εκτός σε άλλες είναι οκ, αλλά οι επιβεβαιώσεις τουλάχιστον 2 ενυδρειομάγαζων με εκαναν να βάλω 2 ακόμα και στο ψιλο χαλικάκι,ας μην έχω άμμο....ως νέο στο χώρο θα μπορούσε τότε να με πει κάποιος ευκολόπιστο μόνο.
Για τα Scalaria ίσως έχετε το πιο μεγάλο δίκιο στο θέμα μαλακού νερού αλλά και πάλι μου είπαν δεν θα εχουν θέμα και βλέπω κιόλας μια καλή αναπτυξη και ωραία κινητικότητα.
Αααα κάτι ακόμα, τα 3 bettas δεν είναι αρσενικά, Θυληκά είναι και τα 3 γι'αυτό δεν έχουν θέμα, με κανένα ψάρι, (τα 2 μάλιστα τα πήρα όταν ήταν πολύ μικρούλια) αντιθέτως πάρα πολλές φορές κολυμπουν πλάι πλάι με διάφορα άλλα σαν να τα αντιγράφουν, κάποια από αυτά είναι και τα Gourami, και άλλες φορές αντιγράφουν την κίνηση του Ramirezi, αργές μικρές κινήσεις και παρατηρητικά, λες και είναι επιστάτες

Anyway στο θέμα φίλτρου, δεν σκοπεύω να βάλω εξωτερικό, σκόπος ήταν να παραμείνω με αυτό που έχει και κάνει καλή φίλτρανση (δεν θέλει και η σύζηγος με τίποτα), γιαυτό και επιλέχθηκε το συγκεκριμένο ενυδρείο. είναι το Juwel Bioflow M με τα πολλά σφουγγάρια και τα κενά για optional Amorax/Phorax... δηλαδή,
Biopad, Biocarb, Nitrax, BioPlus Coarse, Cirax και εξτρα Siporax σε σακουλάκι στο κενό ανάμεσα. 2x BioPlus Fine

Στις αλλαγές νερού τα καθαρίζω όλα όσα παραμένουν με το νερό που θα πετάξω από το ενυδρείο και στο νέο νερό γίνετε προετοιμασία με αντιχλώριο Biotopol Plus και 1-2 ώρες μετα βάζω και εξτρα βακτήρια Sera Bio Nitrivec (για έξτρα βοήθεια στη βιολογία)... αν εμφανιστεί θέμα εννοείτε θα επανεξετάσω το χρονικό διάστημα αλλαγών.

Ο μετρήσεις με τα API Test Sticks είναι σταθερές από την αρχή μιας και πέρασα όλα τα υλικά του φίλτρου που είχα στο 60άρι μέσα σε αυτό της Juwel και είχε μπει και το Bioboost στην αρχή, όχι μόνο μικρή ποσότητα μπόλι δηλαδή, εξού και η υπαρξη του Siporax μέσα στο φίλτρο. όπως και τα σχεδόν 60 λιτρα νερού που είχα στο πρώτο ενυδρείο μπήκαν αυτούσια μέσα στο 180 στην αρχή μεταφέροντας όλη την βιολογία οπου και αν υπήρχε από το παλιό στο νέο οπότε το στρώσιμο ολοκληρώθηκε πολύ γρήγορα.
γενικός είναι σταθερα: PH-7,5 / KH-80ppm /GH-180ppm / NO2-0 / NO3-0

Είναι στο πρόγραμμα να προμηθευτώ υγρά τεστ στο επόμενο διάστημα μιας και ως πρώην ανίδεος επέλεξα για αρχή τα test stripes αλλά όσο αναξιόπιστα αν είναι και αυτά, αν δείχνουν 0 τότε είναι ακόμα και στην χειρότερη μικρός αριθμός και όχι 80ppm ας πούμε και να τρέχουμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01940 seconds with 11 queries