Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-04-18, 20:02
Rabbitogr Ο χρήστης Rabbitogr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2018
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Αρχαριος γλυκού νερού.

Καλησπερα παιδιά και χρόνια πολλά.
Εχωντας σχεδόν 1.5 χρόνο ένα μικρό 25lt ενυδρειακι με πλαστικα φυτά και πετρούλες ψεύτικες και ένα μικρό φίλτρακι (το ενυδρείο έχει 3 νέον και 1 μονομάχο από την αρχή μέχρι και σήμερα) αποφάσισα να κάνω κάτι πιο μεγάλο και όμορφο.
Πήρα ένα tetra 54lt με λάμπα λεντ θερμοστάτη και φίλτρο όλα μέσα στο πακέτο. Το ενυδρείο στήθηκε ως εξής μπήκε στο πάτο χωμάτινο υπόστρωμα το οποίο πλυθηκε πρώτα αρκετές φορές. Από πάνω χαλίκι το οποίο επίσης πλυθηκε αρκετές φορές πριν μπει και τα δύο ήταν εμπορίου ειδικά για ενυδρείο δε θυμάμαι εταιρείες και μάρκες που ήταν. Αφου παρακολούθησα ανάλογα βίντεο για το στήσιμο γεμιστήκε μέχρι τη μέση και τοποθετήθηκαν 5 φυτακια και δύο ρίζες ξέρω ότι έχω ανουμπια ανάμεσα στα φυτά αλλά δε θυμάμαι τα ονόματα των υπολοίπων. Γεμιστήκε μέχρι πάνω και μπήκε αντιχλωριο και βακτήρια.
Το στρώσιμο έγινε-γινεται με βακτήρια και τροφή.
Στην βδομάδα πάνω παρατήρησα αρκετή άλγη και πάνω στις ρίζες και πάνω σε ένα από τα φυτά πηγαίνοντας στο Pet Shop που αγόρασα τα πάντα (βακτήρια τεστακια λίπασμα υπόστρωμα χαλίκι ενυδρείο αντιχλωριο κλπ) για να μάθω αν πρέπει να ανησυχήσω και τι να κάνω μου είπαν δεν είναι τίποτα και αν θέλω να βάλω ψαράκια προκειμένου να τα φάνε χωρίς να έχει στρώσει ακόμα το φίλτρο και να ρίχνω μέρα παρά μέρα βακτήρια. Μη γνωρίζοντας και εγώ πήρα ότι μου έδωσαν δύο Siamese και ένα catfish.
Η αλήθεια είναι πως ναι φάγανε και καταπολέμηθηκε σε ένα βαθμό η άλγη αλλά το στρώσιμο του ενυδρείου δεν έχει ολοκληρωθεί και βρίσκομαι στο σημείο που έχω αυξημένα νιτρώδη.
Η ερώτηση μου είναι η εξής. Τι μπορώ να κάνω για να σωσω τα ψαράκια? Αν κάνω αλλαγές νερού θα πέσουν τα νιτρώδη αλλά φαντάζομαι δε θα ολοκληρωθεί σωστά ποτέ ο κύκλος του αζώτου?
Αν τα βάλω στο Μικρο ενυδρείο φοβάμαι ότι θα έχω μεγάλη ιχθυιφορτωση και μπορεί να χάσω η αυτά η κάποιο από τα παλιά.
Επίσης η δεύτερη ερώτηση μου αφορά το χρώμα του νερού του ενυδρείου μου το οποίο αν και βραστηκαν τα ξύλα και πλυθηκαν αρκετές φορές είναι ακόμα κόκκινο και σκούρο. Με πολλές αλλαγές νερού θα φύγει και αν ναι από ποτέ να ξεκινήσω να τις κάνω αφού ολοκληρωθεί το στρώσιμο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01645 seconds with 11 queries