Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 10-07-18, 00:05
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tetrakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια είναι αγορασμένα από πετ αλλά έχω και δικιές μου γέννες μέσα.το θέμα είναι ότι αρχίζουν και στραβωνουν και άλλα ψαρια και αργότερα ψοφάνε.εχω σταματήσει το σκουλήκι.το έδωσα για έξτρα ενέργεια.1-2 φορές την εβδομάδα το οποίο είναι αγορασμένο από πετ σε κατεψυγμένη μορφή εισαγωγής.δεν μιλαμε για ελεύθερη εκτροφή αλλά σκουλήκι εταιρίας.το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο και έχει λιπάσματα που τα χρησιμοποιώ Χρόνια και μπουκάλα co2 .οπότε δεν άλλαξε κάτι στις συνθήκες του ενυδρειου.η θερμοκρασία είναι σταθερή με κοντρολερ.26 χειμώνα 28 καλοκαίρι.το θέμα είναι ότι και όλα να ψηφίσουν πως ια ξέρω ότι και τα νέα δεν θα πάθουν κάτι αν είναι μολυσμένο το νερο;
1. Τα ψάρια που έχεις θέλουν μέση θερμοκρασία... 23-24 βαθμούς... καλό θα ήταν, να την κρατάς κάπου εκεί.-
2. Το ότι κάποια "στραβώνουν" όπως έγραψες... μπορεί να σημαίνει φυματίωση και είναι επικίνδυνο να μεταδοθεί ακόμα και σε άνθρωπο (φόρα γάντια όταν πιάνεις τα νεκρά ψάρια, για να τα βγάλεις). Πιθανότατα δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα το νερό σου.
3. Το ότι αγοράζεις ένα προϊόν συσκευασμένο... σου δίνει μια ασφάλεια αλλά... ΑΝ ΔΕΝ είναι σωστά συντηρημένο (και μου έχει τύχει, αρκετές φορές) είναι επικίνδυνο, για την υγεία των ψαριών σου.-

Επιπλέον πληροφορίες...
http://diszhal.info/english/livebear...reticulata.php
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01490 seconds with 11 queries