Θέμα: Βοηθεια
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 23-09-13, 12:19
Giwrgos P Ο χρήστης Giwrgos P δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2013
Περιοχή: Πτολεμαίδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπερα σας διαβασα το στρωσιμο ενυδρειου χωρις ψαρια με αμμωνια.Δυσκολευτηκα σε αυτο το σημειο
Πως στρώνουμε το ενυδρείο μας με αμμωνία;

Για να ξεκινήσουμε θα πρέπει να έχουμε εφοδιαστεί με τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά άλατα για να κάνουμε μετρήσεις κατά το στρώσιμο.
Η αμμωνία που χρησιμοποιείται είναι από φαρμακείο και υπάρχουν σε διάφορα διαλύματα (6%, 10%, 30% κλπ).

Για να βρούμε πόση αμμωνία θα χρειαστεί ώστε να πετύχουμε τα 3 mg/l που απαιτείται αρχικά, θα πρέπει να δοκιμάσουμε πρώτα σε ένα μικρότερο δοχείο (όπως ένα μπουκάλι 5 λίτρων). Αφού καταγράψουμε πόση αμμωνία χρειάστηκε στα 5 λίτρα, είναι εύκολο να βρούμε πόση θα χρειαστεί για τον όγκο του ενυδρείου μας (με απλό πολλαπλασιασμό). Είναι πολύ σημαντικό να μην το παρακάνουμε με την αμμωνία. Φροντίστε να μην ξεπεράσετε τις προτεινόμενες συγκεντρώσεις.
αλλα και με τους 3 τροπους που αναφερει.Θα ηθελα να μου πειτε ποσο θα μου κοστισει συνολικα το θεμα αγορας αμμωνιας,των τεστ που θελει να αγορασω και επισης πως να τα κανω.Προσπαθηστε να τα εξηγησετε οσο πιο απλοικα γινεται.Επισης τα εξαρτηματα του ενυδρειου μου (χαλικια φιλτρο κλπ) με τι να τα καθαρισω ωστε να μπορω να τα βαλω στο ενυδρειο χωρις να δημιουργηθουν τιποτα προβληματα γιατι ειναι και σχετικα παλια αφου τα διαθετο καιρο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01400 seconds with 11 queries