Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 12-07-08, 21:43
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά,

Με αφορμή την αγγελία πώλησης του ενυδρείου του Tricky ανοίγω ενα νέο thread!

Εχω στην κατοχή μου ενα φυτεμμένο ενυδρείο 120 lt το οποίο δουλεύει εδώ και 9 μήνες χωρίς ιδιαίτερα προβληματα.

Έχω όνειρο να αρχίσω ενα θαλασσινό κάποια στιγμή αλλα αυτή την στιγμή την προσδιορίζω όταν ποιάσω δουλειά μιας και είμαι ακόμα φοιτητής.

Επειδή είχα ακούσει απο διάφορα πηγαδάκια κατα καιρούς οτι το κόστος είναι εξαιρετικά υψηλό δεν είχα ασχοληθεί καθόλου γιατί όσο τα ψάχνεις τόσο μεγαλώνουν οι ορέξεις να αποκτήσεις κατι τέτοιο...

Εβλεπα το συγκεκριμένο ενυδρειο στις αγγελίες. Το να το αποκτήσεις όλο το ενυδρείο κομπλέ σε μία τιμή Α είναι ένα θέμα που κάποια στιγμή μπορεί να γίνει με οικονομίες.

Το θέμα είναι το κόστος συντήρησης μηνιαίως. Πόσο είναι το κόστος να συντηρήσεις ενα τέτοιο ενυδρείο της τάξης των 400 Lt. Ισχύει η παροιμία μεγάλα καράβια μεγάλες φουρτούνες

Δηλαδή η ρουτίνα κόστους πόσο υψηλή είναι? Τι κοντρόλερς χρειάζονται να έχει ενα θαλασσινό κλπ? Δεν μιλάμε για εξεζητιμένα πράγματα αλλα να λειτουργεί όσο το δυνατόν αξιοπρεπώς.


Σας ευχαριστώ
Ακου να δεις :

Για να αξιολογησουμε το κοστος ενος θαλασσινου ενυδρειου θα πρεπει να συγκρινουμε με ενα αντιστοιχων λιτρων γλυκου νερου ενυδρειο και οχι με το ...τιποτα
Σε αυτη τη βαση:
  • Το fish only ενυδρειο δεν καιει ρευμα ...οι μονες εξτρα συσκευες σε σχεση με ενα αντιστοιχο γλυκου νερου ιδιων λιτρων ειναι ενα σκιμερ (20-30 watt) και οι κυκλοφορητες (10 watt ανα τεμαχιο).Προσωπικα,οταν εφτιαξα το 400αρι αλλαξα ταυτοχρονα ολες τις λαμπες του σπιτιου με αλλες χαμηλης καταναλωσης και εβαλα το πλυντηριο στους 30c και ο λογαριασμος ΔΕΗ εμεινε ιδιος
  • Δεν θες προσθετα / controllers κλπ ...το fish only δεν ζηταει τιποτε αν το στησεις σωστα.
  • Αλατι : http://www.aquadiskont.com/shop/prod...oducts_id/1803 Μια συσκευασια σαν αυτη θα σε βγαλει για 8 μηνες κανοντας μια αλλαγη 100 λιτρα ανα μηνα (25% και βαλε ανα μηνα δηλαδη σε 400αρι ενυδρειο) ...αρα εχεις ενα κοστος αλατιου 6 ευρω ανα μηνα = δυο πακετα τσιγαρα (για μενα που καπνιζω)
  • Χημικα υλικα : υπολογισε 50 ευρω για αντιφωσφωρο και αλλα 40 ευρω για ανθρακα ανα ετος (πλουσια)
  • Τροφες κλπ δεν βαζω ..το κοστος τους ειναι ιδιο με αυτο ενος γλυκου νερου.
  • Ψαρια αναλογα του γουστου ...απο 5 εως 1500 ευρω το ενα
Γενικα δεν υπαρχουν εξοδα και κρυφες χρεωσεις ...οσο αφορα το μεγεθος (επειδη εχω περασει απο τα 120 > 240> 400 λιτρα) , μην φτιαξεις fish only μικροτερο απο 240-300 λιτρα ...η διαφορα στο κοστος θα ειναι αστεια και θα περιοριστεις σημαντικα ...τα 400 λιτρα τα θεωρω ιδανικα και εχουν καλη σχεση αποδοσης/κοστους (πχ εγω δουλεψα και στα 240 λιτρα και στα 400 το ιδιο σκιμερ , το ιδιο βιολογικο φιλτρο , τους ιδιους ανεμιστηρες , το ιδιο βραχο)

Το reef ειναι αλλη περιπτωση εκτος και αν φτιαξεις κατι πολυ Basic ...θες φωτα ...τα φωτα φερνουν ζεστη , η ζεστη θα φερει chiller ...θες ασβεστιο/αλκαλινιτι και στα 400 λιτρα τα ζουμια ειναι σκλαβια ...θα θες ριακτορα ...διοξειδια , controllers κλπ. Θα θες κοραλια ...εκαστο ανω των 30 ευρω (οσο πιο ακριβο , τοσο πιο ευκολα μπορει να πεθανει )

Τωρα που μιλαμε εχω τρια ενυδρεια σπιτι ... οσο ρευμα καιει το mini reef 80 λιτρων ,τοσο καιει ολο το fish only 400 λιτρων.Φυσικα αλλη ομορφια το ενα και αλλη το αλλο.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02417 seconds with 11 queries