Θέμα: Θολο νερο.
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 20-03-14, 00:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aNe Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο το εχω ενα μηνα και τρεχει μια βδομαδα ακριβως γεματο.

Ασε την ειχα πατησει με την χωματοτεχνικη και ειχα αγορασει "χαλαζιακη" αμμο- χαλικι απο εκει που ηταν τερμα ασβστοληθικο. (μεγαλη περιπετεια επλενα 3 μερες και στο τελος ηταν ολο ασπρο το ενυδρειο)

Η αμμος ειναι αυτη.

Σκεφτομουν να κανω μια αλλαγη νερου 30% και να εβαζα σημερα τα ψαρια μεσα.
Μπορει να ειναι ετεροτροφα βακτηρια, αλλα μπορει να ειναι κι απο την αμμο (αν εκανες πχ καμια εργασια).
Το θολωμα με τον ανθρακα δεν νομιζω οτι θα φυγει. Δεν ειναι πχ χρωμα απο χουμικα. Ουτε με τα ετεροτροφα βοηθαει.
Πιο πολυ θα βοηθαγε (αν ειναι απο την αμμο) μπολικο ενυδρειακο βαμβακι σε φιλτρο.
Και βαλε και αεραντλια για ενισχυση της αναταραξης, μεχρι να ξεμπερδεψεις με αυτο.

Μαυρη αμμο απο την χωματοτεχνικη εχω παρει κι εγω (την πιο λεπτη απο τα δυο διαμετρηματα που ειχε και αυτη που ονομαζει στο σαιτ Μαύρη άμμος Ασπρη χαλαζιακή άμμος Ιδανική για ενυδρεία 10€ / 20κιλά) και δεν ηταν ασβεστολιθικη.
Οι παραμετροι στα ενυδρεια εχουν παραμεινει ανεπηρεαστες.
Ή αλλαξε και πουλαει αλλη αμμο, ή πηρες εσυ αλλη αμμο, ή κατι τρεχει με τα τεστ.


Θα ελεγα αν δεν υπαρχει αμεση αναγκη, να περιμενεις μερικες μερες μεχρι να ξεθολωσει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01486 seconds with 11 queries