Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-05-11, 13:49
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Πως κάλυψα το αντιαισθητικό νάιλον

Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ στις κατασκευές, αν όχι ... μεταφορά!

Καιρό το σκεφτόμουν! Τυχαία μου ήρθε η ιδέα όταν ένα φυτό που είχα σε ζαρτινιέρα, το σήκωσα από τα φύλλα του, και μου έμεινε στο χέρι μαζί με το χώμα του χωρίς την ζαρτινιέρα! Τότε

Φύτεψα τα φυτά που ήθελα σε ζαρτινιέρα με ελάχιστο χώμα και τα είχα μονίμως με πολύ νερό. Αυτό έγινε πέρυσι.

Η λίμνη μου έχει τα χάλια της γιατί δεν προλαβαίνω να την φροντίσω, πέσανε μέσα και πέτρες ...



Έβγαλα το κάγκελο (με έσωσε από τα σκυλιά και από βουτιές πιτσιρίκων) έβγαλα τις πέτρες με τις οποίες προσπαθούσα να καλύψω τις άκρες ....





Αφαίρεσα τις πέτρες κάτω από το νάιλον που δημιουργούσαν τις άκρες της λίμνης και ίσιασα όσο μπορούσα το χώμα...



Έβαλα τις πέτρες πάλι από πάνω για λίγο να πατήσουν το νάιλον και έκανα ένα μικρό στήθωμα με το χώμα να κρατήσει όρθια την άκρη του νάιλον ...



Έβγαλα τις πέτρες μέσα από το νερό και τα ψάρια έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για την μέχρι τώρα κρυμμένη επιφάνεια! (βρήκανε πολύ πράμα για φαγητό) Έβαλα τα κάγκελο και τοποθέτησα πρόχειρα τις πέτρες (πάλι έλλειψη χρόνου) ...



Την άλλη μέρα έφερα τις ζαρτινιέρες ...



... και έβγαλα τα φυτά μαζί με το χώμα - φυσικά - αφού ρίζες και χώμα έγιναν ένα συμπαγές σώμα ...



Έβγαλα τις πέτρες που ήταν πάνω στο νάιλον στα χείλη τις λίμνης γιαν α το κρατάνε σταθερό και εκεί έβαλα τις ζαρτινιέρες ...





Τώρα θα μου πείτε "μα αυτό είναι άσχημο". Ναι αλλά το περσινό δεν είναι καθόλου άσχημο ...



.... και πολύ σταθερό ... δείτε από κάτω ...



Αυτά!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01957 seconds with 11 queries