Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 28-02-21, 00:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

To eheim κατά τη γνώμη μου υπερέχει σε αντοχή και αξιοπιστία, ευελιξία στη χρήση υλικών, πλήρη αξιοποίηση χώρου στον κάδο, εύκολη ανεύρεση ανταλλακτικών (αν χρειαστούν), το μόνο που ίσως χρειαστεί αντικατάσταση είναι η φλάντζα κεφαλής που βρίσκεις με λίγα σεντς. Μειονέκτημα η υψηλή τιμή απόκτησης.
Το fluval κατά τη γνώμη μου έχει δεσμευμένο λόγω σχεδιασμού υπερβολικό χώρο για σφουγγάρια(τον μισό κάδο!), αρκετά πιο ευαίσθητα πλαστικά και εξαρτήματα που μπορεί με την χρήση να σπάσουν (η άχρηστη τρόμπα νερού -που μερικοί την θεωρούν προτέρημα του φίλτρου, οι πεταλούδες απελευθέρωσης των σωλήνων και τα κλιπς του κάδου), φλάντζα που αλλάζει μόνο με την ορίτζιναλ. Ελαφρώς φθηνότερο από το Eheim με βανάκια.
Η ροή τους είναι σχεδόν η ίδια (υπερέχει κατά 20λ/ω το Fluval και είναι λογικό αφού το μισό είναι γεμάτο σφουγγάρια ) και έχουν κατανάλωση 8W το Eheim και 10w το Fluval.
Διαλέγεις και παίρνεις. Και οι δυό εταιρείες είναι από τις πιο εμπορικές.
Έχω φίλτρο eheim classic που δουλεύει πάνω από εικοσαετία απροβλημάτιστα αλλά έχω και ένα ίδιας ηλικίας Fluval 203 που δουλεύει το ίδιο (με κυλινδρικό όμως κάδο )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 11 queries