Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-12-13, 12:59
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Πρόβλημα με Πράσινη Τριχοειδή και Νηματοειδή Άλγη

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε!

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με πράσινες τριχοειδείς άλγες (συνδυασμός green hair με green thread) στο ενυδρείο μου, περισσότερο αισθητικού χαρακτήρα στα μάτια τα δικά μου, καθώς οι γαρίδες "γουστάρουν" την άλγη αφού βρίσκονται συνέχεια πάνω και ενδιάμεσά της...
Το ενυδρείο μου είναι αυτό

Στην τελευταία συνάντηση που πραγματοποιήθηκε, οι φίλοι Σπύρος Delta66 και Στέλιος Exelix μου προτείνανε κάποιες λύσεις και θα ήθελα να τις συζητήσουμε και δημόσια με όλους σας για να τις εφαρμόσω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ή μήπως κάποιος από εσάς έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και θα μπορούσε να προσθέσει επιπλέον συμβουλές/πληροφορίες..

- Μηχανική αφαίρεση: αφαιρώ το μεγαλύτερο ποσοστό της κάθε εβδομάδα με τις αλλαγές νερού (εμφανίζεται κυρίως στα κεντρικά σημεία του ενυδρείου) αλλά μέχρι την επόμενη αλλαγή/εβδομάδα πάλι τα ίδια..
(αν δεν την αφαιρέσω μηχανικά δημιουργούνται "ομίχλες" πάνω σε συγκεκριμένα σημεία)
- Συσκότιση: δοκίμασα και αυτό (ίδια χρήση με τη θεραπεία κυανοβακτηρίου) αλλά δεν απέδωσε καρπούς, μετά από ένα 10ήμερο πάλι τα ίδια....
- Φυτά / Θρεπτικά στοιχεία: δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην ανάπτυξη των φυτών, ούτε έχω μετρήσει κάποια έξαρση στα θρεπτικά (NO3 10mg/L - Fe ≈0,25mg/L - PO4 ≈0,1-0,2mg/L). Στην αρχή ενοχοποίησα το υπόστρωμα καθώς είναι το Flourite, αλλά ακόμα και να απελευθερώνει αρκετά στοιχεία στη στήλη του νερού, η συγκέντρωση σιδήρου δεν είναι υπερβολική (μετράω περίπου 0,25 με τεστ Fe Sera).
- Λίπανση: δεν είχα σκοπό να ξεκινήσω πρόγραμμα λίπανσης, καθώς δεν έχω και πολύ απαιτητικά φυτά και δεν ήθελα κιόλας από την αρχή. Χορηγώ μόνο κανονική δοσολογία Seachem Potassium (κάλιο) κι αυτό επειδή είναι το μόνο λίπασμα που δεν ευνοεί τις άλγες.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:
Αλλαγή της μίας λάμπας (Έγινε): επειδή είχα και τις 2 λάμπες Sylvania Grolux, αντικατέστησα τη μία την μπροστά με Juwel High-Lite Nature. Το ενυδρείο φαίνεται τώρα πιο πράσινο και φωτεινό αλλά με τις άλγες καμία διαφορά...
Προσθήκη αλγοφάγων (Σταδιακά γίνεται): έχω προσθέσει ήδη μερικές γαρίδες amano (θα προσθέσω κι άλλες μόλις φέρει το μαγαζί που έχω παραγγείλει) αλλά δεν έχω δει πρόοδο... Συνδυαστικά μου προτείνανε από δύο διαφορετικά μαγαζιά τους οποίους έχω απόλυτη εμπιστοσύνη λόγω της εμπειρίας τους, να μην ταϊζω καθόλου σπιρουλίνα ή/και φυτικές τροφές, καθώς και να προσθέσω μια ομάδα μικρών SAE που είναι πιο δραστήρια με την κατανάλωση άλγης. Εγώ έχω περιορίσει πάρα πολύ το τάϊσμα, εκεί που τάϊζα κάθε μέρα τώρα εδώ και μερικές εβδομάδες ταΐζω μόνο μια φορά ανά 5 μέρες και μόνο πρωτεϊνική τροφή (καθώς όλες περιλαμβάνουν φυτικά στοιχεία) κι αυτό για να μην "πεινάσουν" τελείως οι γαρίδες. SAE φυσικά και δεν έχω βάλει, περιμένω να ακούσω πρώτα τις γνώμες σας...
Χρήση Fleet Enema / "Κλύσματος": ο Σπύρος Delta66 μου ανέλυσε έναν μαθηματικό τύπο ο οποίος επηρρεάζει τις άλγες και έχει να κάνει με τον αριθμητικό λόγο μεταξύ φωσφορικών - νιτρικών, δηλαδή πχ εγώ που έχω 10mg/L NO3, αν έχω PO4 κάτω από 2mg/L θα έχω πράσινη άλγη ενώ αν έχω πάνω από 2mg/L θα έχω μαύρη άλγη, και ως λύση μου πρότεινε την σταδιακή αύξηση των φωσφορικών με Fleet Enema μέχρις ώτου εξαφανιστεί η πράσινη άλγη (χωρίς να το παρακάνω όμως για να μην έχω μαύρη άλγη). Ο Στέλιος Exelix μου συνέστησε πολύ προσοχή καθώς έχω γαρίδες και σαλιγκάρια στο ενυδρείο!

Θέλω να συζητήσουμε την περίπτωση χρήσης του Fleet Enema κυρίως, αλλά και κάποια άλλη λύση αν έχει κάποιος να προτείνει..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02138 seconds with 11 queries