Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 06-12-07, 19:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Όντως ξεφύγαμε από το θέμα της αρχικής δημοσίευσης, αλλά πιστεύω ότι υπήρχε λόγος για να γίνει κάτι τέτοιο. Από τη δική μου πλευρά, σταματάω τα εκτός θέματος (αφού είπα την άποψή μου) και θα μείνω από εδώ και στο εξής εντός του θέματος, δηλαδή την αναζήτηση oscar βενεζουέλας.

Απλά ήθελα να σου πω ότι όσα έγραψε ήταν πάντα με καλή διάθεση και σε καμία περίπτωση δεν υπήρχε επιθετική διάθεση από πλευράς μου (όπως δεν υπήρχε ποτέ επιθετική διάθεση στα μηνύματα μου εδώ και 7 χρόνια που υπάρχει το GAB). Το παράδειγμα με τις σαρδέλες δεν αναφερόταν στο δικό σου ενυδρείο, αλλά στο ενυδρείο της ιστοσελίδας που μας παρέθεσες. Από αυτό φαίνεται πόσο εύκολα μπορεί να παρεξηγηθεί ο γραπτός λόγος, αφού δεν αντικρίζει ο ένας τον άλλον.

Στο MCH αναφέρει "Extra care should be taken by the hobbyist not to forget the adult size of this fish since an oscar will outgrow a 20 gallon tank within one year". Τόνισα με έντονα γράμματα το outgrow, πράγμα που σημαίνει ότι τα ~80 λίτρα ανά ψάρι δεν ισχύει. Θα συμφωνήσω με τον fishme1 (ο οποίος γιορτάζει σήμερα -χρόνια πολλά) ότι για ένα ζευγάρι οσκαρ απαιτούνται τουλάχιστον 300 λίτρα νερού.

Από εκεί και πέρα, στο τέλος είναι δική σου απόφαση πόσα οσκαρ θα βάλεις εντέλει στο ενυδρείο σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01455 seconds with 11 queries