Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 31-01-11, 12:26
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Νίκο εγώ έχω χρεισημοποιήσει την tunze και την shuran σε εξωτερικές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα πέρα από λίγο θόρυβο τις πρώτες μέρες μέχρι να βρει το νερό το δρόμο του και να βγάλει τη γλίτσα μέσα στις σωληνώσεις .

Τώρα για σαμπ που ρωτάς http://www.aquaplant.gr/main/
Εχεις εξωτερικές σε ενυδρείο και δεν έχεις κάνει τρύπα; Πόσο καιρό τις δουλεύεις; Εχεις συνδέσει κάτι για να αφαιρεί αέρα από μέσα; Κάνεις κάποια τακτική συντήρηση;
Και τελικά.Μπορείς να πεις με σιγουριά ότι δεν θα διακοπεί ποτέ το σιφώνι;

Χάρη δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε.Εγώ λέω ότι στην εξωτερική κάποια στιγμή και υπό κάποιες συνθήκες θα διακοπεί το σιφώνι. Εσύ μιλάς να βουλώσει ο σωλήνας που κατεβαίνει το νερό. Και φυσικά μπορεί να συμβεί αυτό.Αν ο σωλήνας είναι μικρός και δεν φροντίσεις να εμποδίσεις την είσοδο σαλιγκαριών μέσα θα έχεις πρόβλημα.Αλλά αυτό δεν είναι σχεδιαστικό λάθος αλλά λάθος εγκατάστασης.
Κάθε εξάρτημα χρειάζεται μια προγραμματισμένη συντήρηση. Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να καθαρίζεις το σωληνα ώστε να είναι καθαρή η ροή. Αν τώρα ο σωλήνας εχει μεγάλη διατομή αυτό το διάστημα μεγαλώνει.
Αυτό όμως δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που υποστηρίζω. Απλά δεν πείθομαι ότι μια εξωτερική υπερχείλιση δεν θα κόψει το σιφώνι. Αν τώρα κάνεις διάφορες "πατέντες" για να εξασφαλίσεις ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα είναι άλλο.Το ότι οι εξωτερικές δουλεύουν δεν το αμφισβητεί κανένας.
Αν τώρα εσύ επιμένεις ότι εσωτερικές και εξωτερικές υπερχειλίσεις έχουν ακριβως τα ίδια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα δικαίωμά σου. Διατύπωσε την αντίθεσή σου όπως θέλεις αλλά σταμάτα να διαστρεβλώνεις αυτά που λέω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01813 seconds with 11 queries