Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 14-04-18, 00:02
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Αρχικά από αυτά που διάβασα πίστευα πως θα πρέπει να έχω ένα σταθερό PH γύρω στο 6-6.5 αλλά όσο συζητάω με άλλους και με άτομα από petshop μπερδεύομαι και νομίζω πως έχω λάθος και πως θα πρέπει το ph μου να είναι στο 7-7,5 και πως τελικά δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο....Επίσης σκεφτόμουν τα 10 ψάρια τα αρχικά να τα πάρω όλα μαζί την ίδια μέρα από το ίδιο μαγαζί-εκτροφέα. Για να μην πάρω 4 τα ποία θα μείνουν κάποιες μέρες μόνα και μετά προσθέσω άλλα. (αυτό βέβαια σημαίνει πως θα πρέπει να κάνω προπαραγγελία και δεν θα μπορέσω να δω τα ψάρια πριν τα πάρω) Μήπως το σκέφτομαι λάθος και καλό θα ήταν να περάσω από τα καταστήματα της πόλης και να πάρω ότι μου αρέσει από το καθένα? Αλλά με αυτό τον τρόπο άντε βγάλε άκρη στην προσαρμογή....
Πάντως αρχίζω να πιστεύω πως ο δίσκος (όχι ο άγριος) δεν είναι τόσο δύσκολο ψάρι απλά εμείς κάνουμε ο καθένας ότι τον φωτήσει ο θεός (δεν υπάρχουν συγκεκριμένες συνθήκες διαβίωσης). Άλλος βάζει νερό βρύσης, άλλος βάζει οσμωση βρύση με σκληρότητες κοντά στο 10 και ph 7+ και άλλος βάζει όσμωση+ πρόφιλτρα με σκληρότητες κοντά στο 3 και ph στο 6,5.....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01335 seconds with 11 queries