Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 12-04-18, 00:07
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Το διάβασα το post και ξέρω ότι θα έπρεπε να έχω περισσότερο μήκος ειδικά αν δημιουργηθούν 2 ζευγάρια και πέσουν μαζί γέννες θα είναι πολύ στενάχωρα. Ελπίζω να βοηθήσει η γενήστρα φιλοξενώντας το ζευγάρι γι αυτό το διάστημα που θα είναι ποιο άγριοι. Φυσικά και δεν υπολογίζω το σύνολο των λίτρων , απλά αναφέρω τα λίτρα του sump γιατί εκεί θα είναι η φίλτρανση ουσιαστικά.

Τα ψάρια που θα βάλεις προφανώς θα είναι "εκτροφής"... κατά την άποψή μου το "δεν χρειάζονται πολύ φως" που έγραψες... απέχει "έτη φωτός" από την πραγματικότητα"
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί από αυτά που διαβάζω. Σε ποια θέματα και για ποιες ανάγκες κοιτάμε πως ζει ο δίσκος στην φύση(τι έχει στο DNA του) και σε ποια θέματα κοιτάμε πως έχει μεγαλώσει στην αιχμαλωσία.

Τι σχέση έχει ο "τόνος" του κίτρινου στο νερό, με τυχόν προβλήματα στα φυτά... εξήγησε μου ΔΕΝ καταλαβαίνω.

Νομίζω πως διαφορετική θα είναι η ένταση του φωτός που θα πάρουν τα φυτά όταν το φως περνάει από κρυστάλλινα καθαρά νερά και διαφορετική όταν περνάει από πιο σκούρες αποχρώσεις.(Αλλά οκ εγώ τα ψάρια θέλω να έχω χαρούμενα και να μην μπορέσω να έχω φυτά δεν θα με πειράξει.)

Η απάντηση είναι απλή... ανάλογα το πρόβλημα δίνουμε την κατάλληλη λύση. Και όλα μαζί να μπουν... τρόπος υπάρχει. Πόση εμπειρία έχεις στο ενυδρείο;
Το πρόβλημα φαντάζομαι θα είναι πως θα ανέβουν νιτρικά φωσφορικά, οπότε θα χρειάζεται να γίνονται μετρήσεις τις πρώτες μέρες(Δεν είχα ποτέ δίσκους για να μπορώ από τις πρώτες μέρες να καταλάβω την γλώσσα του σώματός) για να είμαι έτοιμος για αλλαγές νερού.Απλά ρωτάω για να δω έαν αυτά που σκέφτομαι, με βάση της εμπειρίες μου από άλλα ενυδρεία που είχα ,είναι σωστά.Δεν έχω μεγάλη εμπειρία. ασχολούμαι με το χόμπυ περίπου 10 χρόνια με σύνολο 3 ενυδρεία.το πρώτο 60 λίτρα με γκάπυ και μετά αλλαγή σε ζευγάρι ραμιρέζι. Ένα 250 λίτρα με μικρά σκαλάρια και cory το οποίο έγινε light reef. Μετακόμισε στο 400άρι για μισό χρόνο μέχρι τώρα.
Και μια ακόμα ερώτηση. Την άμμο να την βάλω από την αρχή η πιστεύετε πως θα είναι καλύτερα bare bottom και να μπει αργότερα όταν μεγαλώσουν οι δίσκοι;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries