Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 26-01-13, 12:11
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλήμερα! εχτές παρέλαβα το 220 λίτρο, συναρμολόγησα το επιπλακι του, και ξεκίνησα το στήσιμο!


μεχρι τις 12 το βράδυ ηταν ετοιμο και γεμάτο νερο!

σήμερα η θερμοκρασία του εφτασε τους 24 και έριξα ενα καπάκι prime 7 ml βακτήρια για να βοηθήσω λιγο το στρώσιμο

ο εξοπλισμος ειναι ο εξης

2 φιλτρα elite jet flo 150 (για 150 λιτρα το καθενα)
2 αντιστάσεις 100watt
2 λαμπες (white + red) t5 24watt η καθε μια
1 αεραντλια 2 εξόδων (mouse 104)
4 αεροπετρες (2 1cm, 1 20cm 1 round φ4)

στα φιλτρα εκοψα τα 2/3 του σφουγγαριου και εβαλα μακαρονι

απο διακοσμηση αυτη τη φορα ειπα να κανω κατι εντελος φυσικο, οποτε δεν υπαρχει τιποτα ψεφτικο, πηγα σε ενα καθαρο ποταμι(στη μεσσηνια) και μαζεψα μερικες πετρες που δεν ειναι ασπρες (ελπιζοντας να μην ειναι ασβεστολιθικές) τις καθαρισα με συρμα κατσαρόλας, σφουγγάρι, σαπουναδα, ξυδι, και μετα τις εβρασα περιπου μια ωρα,

έβαλα χαλικι (που υποτίθεται οτι δεν ειναι ασβεστολιθικό, απο πετ σοπ δλδ)
25 κιλα, αναμικτο πολυ ψιλο με μεσαιο σε αναλογια 2/3 ψιλο 1/3 μεσαίο αφου πρωτα το έπλυνα μεχρι να βγαινει καθαρό νερο

επελεξα καποιες απο τις πετρες και τις τεσταρα με ξυδι αρχικα για να δω αν αφριζουν, καμια δεν ειχε καποια αντίδραση ορατή με το ματι, ομως στο τεστ του ακουαφόρτε ολες άφριζαν ακομα και το χαλίκι που εχω βαλει μεσα.

οποτε δεν ξερω τι στο καλο γίνεται θα περιμένω μερικες μερες και θα παρω μετρησεις να δω τι γινετε για δω και σε τι ψαρια θα καταλήξω

εβαλα και 2 κιλα υπόστρωμα για φυτα (fluval stratum) σε μερικά σημεία που θα βάλω φυτα, κυριως στην πλατη

κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτισω ειναι αν παιζει ρολο το υψος που βαζει το φιλτρο(εσωτερικο), γιατι το ενυδριο εχει υψος 60 cm και τα φιλτρα τα εχω βάλει χαμηλα με αποτελεσμα να μην μπορει να διωχετευσει οξυγονο απο τα σωλινακια του

α, και θελω να βαλω ενα μαύρο χαρτόνι στην πλατη

παραθέτω φωτο και περιμένω την γνώμη σας, για να στηθεί σωστά αυτο, αυτη τη φορα


κατι ακομα, με τους υπολογισμούς βγάζω καθαρό 159 λιτρα, ειναι λογικό? χάνω 70 λιτρα μόνο απο χαλίκι και τζάμια?

http://s226.beta.photobucket.com/use.../aqua%20220lit
Καλορίζικο. Να το χαίρεσαι

Έχω την εντύπωση ότι για τον ενυδρείο σου είναι μικρός ο θερμοστάτης. Επίσης σε 220 λτ, θα ήθελα εξωτερικό φίλτρο. Εγώ στο 180λτ το παλιό μου είχα ενα fluval 405 και ένα 2215.

Για τις πέτρες και το χαλίκι, δοκίμασε πάλι με aqua forte. Αν αφρίζουν είναι σίγουρα ασβεστολιθικές.

Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries