Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-09-08, 02:51
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Βραχοκηπος με λιμνουλα σε ταρατσα

Καλο μηνα και καλο χειμωνα...

Στην αρχη σκεφτομουν να φτιαξω στην ταρατσα του σπιτιου μου μια απλη λιμνουλα, ή μαλλον γουρνα, για να ομορφηνει καπως το μερος, αλλα μετα απο ψαξιμο στο νετ κατεληξα στην ιδεα του βραχοκηπου.
Ετσι, εδω και μερικες μερες διαβαζω το forum, ομως, καθοτι ασχετος με το χομπυ, εχω μερικες αποριες.

Ας παρουμε τα πραγματα απ'την αρχη...
Φανταστειτε ενα βραχο υψους 2 μ περιπου, στον οποιο θα υπαρχει ενας μικρος καταρρακτης που θα καταληγει σε μια μικρη λεκανη νερου με διαστασεις 0,8 x 1 x 3 μ.
Η ολη κατασκευη θα γινει σε ενα τοιχο της ταρατσας μου, υψους 2,5 μ περιπου, που στη μεση περιπου κανει σκαλοπατι 10 εκ. Επειδη το να "ντυθει" ολη αυτη η επιφανεια του τοιχου και του δαπεδου με βραχο θα σημαινε πολυ βαρος, κατεληξα στο να φτιαξω μονος μου τεχνητο βραχο απο φελιζολ. Βεβαια σε αρκετα σημεια θα υπαρχουν αληθινες πετρες. Θεωρητικα το προβλημα του βαρους λυνεται με αυτον τον τροπο.

Η κατασκευη της λεκανης-λιμνης μαλλον θα γινει με τον ιδιο τροπο, δλδ φελιζολ και για στεγανοποιηση θα χρησιμοποιηθει liner. Ομως τι ειδους liner θα πρεπει να χρησιμοποιησω, μιας και υπαρχουν αρκετα ειδη (PVC, καουτσουκ, κλπ)?

Οπως ειναι φυσικο το μεγαλυτερο μερος της μερας και ειδικα το καλοκαιρι ο ηλιος θα τη "χτυπαει". Οποτε το προβλημα αυτο δεν εχω σκεφτει πως θα το λυσω ακομα, αν και εχω αρκετες ιδεες, απο περγκολα με αναρριχητικο φυτο μεχρι κατασκευη αιθριου... βλεπουμε

Παμε στα παρελκομενα, φιλτρα, λαδια, ξιδια...
Ο κυκλος θα εχει ως εξης: Η αντλια θα στελνει το νερο στην κορφη του βραχου, θα πεφτει κλιμακωτα στη λεκανη, απ'τη λεκανη θα πηγαινει σε φιλτρο σαν αυτο και το καθαρο νερο θα καταληγει παλι στην αντλια. Ενδεικτικο σχεδιαγραμμα. Οποιαδηποτε παρατηρηση ευπροσδεκτη. Θα χρειαστει φιλτρο αλλου τυπου?
Σημερα αγορασα ενα κυκλοφορητη μαρκας SICCE 2500 lt/h. Τον δοκιμασα και ειναι σχεδον αθορυβος και με αρκετη πιεση για να στελνει το νερο στο υψος των 2 μ.

Σκοπος μου ειναι το αποτελεσμα να μοιαζει καπως ετσι, οποτε εχω πολυ δρομο μπροστα μου!

Σε μια τετοια κατασκευη, τι ειδους ψαρια μπορουν να ζησουν?

Ευχαριστω εκ των προτερων...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries