Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 08-09-14, 11:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τεστ μετράνε σωστά γιατί πρώτον είναι καινούργια και δεύτερον όταν βάζω αμμωνία, μετά από μια ώρα μετράω γύρω στο 5. Αλλαγές νερού δεν έχω κάνει καμία από τότε που άρχισα τη διαδικασία στρωσίματος. Βάζω 10ml αμμωνίας καθημερινά σε 75 - 80 λίτρα ενυδρείο. Να σημειώσω ότι η αμμωνία είναι 10% διαλυμα. Μπόλι δε έχω βάλει.

Μέσα σε 24 ώρες μηδενίζονται και τα δυο, και η αμμωνία και τα NO2 αλλά ΝΟ3 υπάρχουν λίγα σχετικά. Όσον αφορά την ιχθυοφόρτιση σκοπεύω να φιλεξενίσω μόνο έναν μονομάχο οπότε θα είναι ήπια σίγουρα. Λέτε να έχει στρώσει το φίλτρο;
Αν είναι έτσι , το φίλτρο σου έστρωσε, και θα έλεγα πως έστρωσε και σχετικά γρήγορα. Τα νιτρικά δεν είναι απαραίτητο στην αρχή να είναι ψηλά. Οσο δεν κάνεις αλλαγές νερού είναι προσθετικά και θα τα δεις να ανεβαίνουν.
Νομίζω πως μπορείς βάλεις έναν μονομάχο τώρα άνετα, θα κάνεις όμως μια μεγάλη αλλαγή , ακόμα και 90% πριν τον βάλεις. Και το νερό που θα βάλεις να έχει ίδιες ή παρόμοιες παράμετρες (θερμοκρασία PH σκληρότητα) με το υπάρχον νερό του ενυδρείου, και αφού θα βάλεις μονομάχο πρέπει σιγά σιγά να το κάνεις όξινο και μαλακό (αν δεν το έχεις κάνει ήδη)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01768 seconds with 11 queries