Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 10-02-16, 12:31
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Από λίμνες και τεχνικά δεν έχω να σου πω κάτι αφού οι προλαλήσαντες σίγουρα έχουν περισσότερες γνώσεις.
Όμως αφού σκοπεύεις να δουλέψεις την λίμνη με ενυδρειοπονία τότε δεν χρειάζεσαι φουλ εξοπλισμό από φίλτρα κτλ. γιατί τα φυτά αλλά και το (πιθανό) υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις θα σου προσφέρουν την φίλτρανση και την βιολογία που θα χρειάζονται τα ψάρια σου.
Εδώ θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο μέχρι να βρεις τις ισορροπίες βέβαια, αλλά θα τις βρεις δεν είναι δύσκολο.

Τα φυτά της ενυδρειοπονίας πως σκέφτεσαι να τα βάλεις;
Σε κάδους δίπλα στην λίμνη με διογκωμένη άργιλο, πάνω στην επιφάνεια της λίμνης σε αφρολέξ, με κάποια κατασκευή δίπλα στην λίμνη που θα ψεκάζεις τις ρίζες τους με μπεκ, και άρα δεν θα έχουν κάποιο υπόστρωμα, σε σωλήνες σε κάθετη φύτευση; Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι με τα υπέρ και τα κατά της κάθε μεθόδου.

Δεν ξέρω πόσο έχεις ψαχτεί στον τομέα αυτό, δες όμως ένα κανάλι με πολλά και ενδιαφέροντα βίντεο γύρω από την υδροπονία και την ενυδρειοπονία
https://www.youtube.com/user/BrightAgrotechLLC
Μπορείς πάντως να φτιάξεις ένα πολύ ενδιαφέρον σύστημα, αρκεί να λύσεις το θέμα της στεγανότητας (το liner μου ακούγεται ως η πιο εύκολη-σταθερή-οικονομική λύση) και να έχεις όρεξη για δουλειά και πειραματισμό!

Αυτά, και ανυπομονώ να δω την εξέλιξη στο πρότζεκτ γούρνα!
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries