Θέμα: Μπετον.....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 27-11-09, 18:57
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cpapakon Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την εμπειρία μου σαν μηχανικός, από κατασκευή δεξαμενών\πισινών, μπορώ να σας πω ότι τα προβλήματα με με διαροές σε δεξαμενές νερού από οπλισμένο σκυρόδεμα προέρχονται κατά κύριο λόγο από λανθασμένη κατασκευή.
Το σκυρόδεμα πρέπει να "πέσει" μονοκόμματα και όχι τμηματικά όπως πολλοί συνηθίζουν να κάνουν. Οι "μπετατζίδες" επιμένουν να ρίχνουν πρώτα τη πλάκα δαπέδου και μετά τα περιμετρικά τοιχεία. Οι διαρροές κατά 99% προέρχονται από τις ενώσεις οι οποίες αφήνουν κενά που δε μπορούν να καλυφθούν σωστά με οργανικές μπογιές.
Αν γίνει σωστή κατασκευή τότε δεν υπάρχουν προβλήματα σε μεγάλες πισίνες και όχι σε λιμνούλες όπου η πίεση είναι μικρή.

Το σκυρόδεμα δεν είναι τοξικό. Είναι ανόργανης σύστασης και δε βλέπω κάποιο λόγο για τον οποίο δε θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε λιμνούλες με ψάρια.

Προσοχή πολλά από τα στεγανωτικά που χρησιμοποιούνται για σκυρόδεμα είναι οργανικά και πολύ πιθανόν τοξικά.
Φιλε μου λες οτι το σκυροδεμα δεν ειναι τοξικο ετσι??
Για παραδειγμα εγω εχω τεχνητες βραχοσυνθεσεις μεσα στη λιμνη (περιμετρικα) Που ενα μερος ολων των βραχων καθετε μεσα στο νερο...
Αυτη η κατασκευη λοιπον ειναι φτιαγμενη απο τσιμεντοπηλο και θελω να μαθω αν ισχει και εδω το ιδιο δηλαδη αν ειναι μη τοξικο αφου και σκυροδεμα και τσιμεντοπηλος εχουν σαν κυριο υλικο το τσιμεντο

Δεν ξερω αν ρωταω βλακειες...... αλλα αν ηξερα δεν θα ρωτουσα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries