Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 17-04-08, 08:32
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τα μειονεκτήματα ενός CR είναι το αυξημένο κόστος απόκτησης του ίδιου του CR, αλλά και του συνοδευτικού εξοπλισμού, μείωση του Ph στο ενυδρείο, μεγάλη αύξηση του Kh στου ενυδρείο (με προσοχή και όχι υπερδοσολογία λύνεται), σωληνώσεις και χρήση αντλίας για την τροφοδοσία του.
Το σημαντικότερο είναι η μείωση του Ph.

Στο μεγάλο ενυδρείο που είχα και με τα τόσα Sps η λύση του CR ήταν ιδανική. Μου έλυσε τα χέρια και στην τελική ήταν πιο οικονομική λύση από το να προσθέτω συνεχώς «ζουμιά».

Όμως τώρα στο 250λιτρο (και με τα κοράλλια που έχω –λίγα Sps-) πραγματικά δεν χρειάζεται. Είναι καρφωμένο στο 450 και αυτό μόνο με το purple up που βάζω μόνο για την κοραλλίνη. Αν δω ότι πέφτει, βάζω λίγο turbo calcium και είμαι οk.

Έτσι αυτό που σου λέω είναι να δεις αν πραγματικά τον έχεις ανάγκη.
Είναι θετικό που έχεις ήδη τον εξοπλισμό και όντως το κόστος του είναι αμελητέο, αλλά αν δεν έχεις αρκετά Spsκοράλλια δεν είναι απαραίτητος.
Και τα Lps χρειάζονται Ca, αλλά το καταναλώνουν πολύ λιγότερο από τα Sps και αυτό γιατί η ανάπτυξή τους, είναι πολύ μικρότερη από αυτή των Sps.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries