Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-05-17, 14:03
Το avatar του χρήστη Fishbone
Fishbone Ο χρήστης Fishbone δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2014
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Απορία με CO2 reactor

Καλησπέρα σε όλους. Καλό μήνα και καλή Πρωτομαγιά. Έχω μια απορία σχετικά με τον ρεάκτορα του διοξειδίου και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ούτως ώστε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Έχω παρατηρήσει πως για κάποιο λόγο ο ρεάκτορας δεν λειτουργεί και απόλυτα σωστά. Τι εννοώ. Καθώς τον έχω βάλει στην έξοδο του φίλτρου ενώ κατεβάζει το ph πράγμα που δείχνει ότι διαχέεται μέσα στο ενυδρείο και ενώ το drop checker είναι και αυτό πράσινο το θέμα είναι ότι για να κατέβει επαρκώς στα επίπεδα που θέλω αναγκάζομαι να κάνω σπατάλη του διοξειδίου για να ρίξω το ph στα 6,8 πχ.

Θα μου πει κάποιος μπορεί να φταίει η σκληρότητα του νερού σου αλλά χρησιμοποιώντας μια σκάλα διάχυσης μου έκανε εντύπωση ότι μπορούσε να κατεβάσει το ph σε αυτά τα επίπεδα και μάλιστα σχεδόν στον ίδιο χρόνο με την μισή ποσότητα Co2. Σημειωτέον βέβαια ότι όταν χαμηλώσω την ροή του φίλτρου μου στο μισό καταφέρνει και ο ρεάκτορας να το κατεβάσει αλλά με αρκετή ώρα και μάλιστα σαν αποτέλεσμα το ότι το ρίχνω στην μισή ροή το φίλτρο μακροπρόθεσμα θα υπάρξουν μη επιθυμητά αποτελέσματα. Γιατί συμβαίνει αυτό γνωρίζει κανείς? Και αν ναι τελικά τι να κάνω να καταργήσω τον ρεάκτορα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries