Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-08-15, 16:32
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία λίμνη γεμάτη στο νούφαρο.

Μου φαίνεται εξωπραγματικό να μπορείς να έχεις τόσα νούφαρα ταυτόχρονα ανθισμένα. Μπράβο. Θα είναι απίθανο το θέαμα. Έχεις μόνο ένα είδος από νούφαρα στην λίμνη σου? Εβαλα υποτιθεται 3 ειδη αλλα τελικα βγηκαν ολα ασπρα ,ξεκινησα απο 4 ριζες

Από την στιγμή που η λίμνη σου τρέχει χωρίς προβλήματα είναι λίγο επικίνδυνο να την πειράξεις. Έχει βρει την ισορροπία της. Πάντως για 12 κυβικά λίμνη θες μια αντλία 24.000λτ/ώρα και από ότι βλέπω δεν έχεις ούτε την μισή σε δύναμη Είναι ένας έξτρα λόγος που έχεις άλγη στην λίμνη.
Το γνωριζω αλλα μια τετια αντλια κοστιζει 4 πλασια περιπου τιμη απ αυτη που εχω .Ισως καποια στιγμη προσθεσω αλλη μια με σιφωνι στον πατο για να τραβαει και την λασπη.
Χρησιμοποιείς υαλοβάμβακα ψιλό στο φίλτρο σου? Κάθε πότε το αλλάζεις? Αυτό πρέπει να μπουκώνει συνέχεια και θα σε ταλαιπωρεί στο καθάρισμα. Δεν θα το συνιστούσα. Όταν λες συχνό καθάρισμα στα φίλτρα κάθε πότε εννοείς?
Εχω χοντρο και ψιλο κλασικο ,μπουκωνει αλλα κανει δουλεια στην αλγη.Οσο πιο συχνα μπορω συνηθως 2 φορες το μηνα εκτος αν πηγαινω πιο συχνα.
Το να βάλεις πέργκολα (σκιά για την λίμνη) έχει ένα ρίσκο. Από την μία θα σου μικρύνει την αιωρούμενη άλγη. Από την άλλη θα λιγοστέψουν τα νούφαρα. Χρειάζονται ήλιο για να αναπτυχθούν και να σου κάνουν άνθη. Βέβαια και τα νούφαρα από μόνα τους προσφέρουν σκίαση στην λίμνη σου... Έχεις άλγη σε όλη την διάρκεια του χρόνου?Περγκολα κλπ απιθανο να βαλω οποτε μενω οπως ειμαι ,τα νουφαρα απο περισι αρχισαν να αναπτυσονται τοσο πολυ.Ουσιαστικα δεν εχω ριζες μονο στο βαθυ σημειο.Σχεδον καθε 2 χρονια κλαδευω και βγαζω νεες ριζες απο τις παλιες.Αλγη δεν εχω πολυ το Χειμωνα.

Η ποιο εύκολη λύση για την αιωρούμενη άλγη είναι να βάλεις στο τέλος των φίλτρων σου μια UV λάμπα. Θα χρειαστείς μια δυνατή λάμπα για να δεις αποτελέσματα. Ειχα μια 24watt στις αρχες αλλα καικε 2 φορες sera ηταν και δεν την ξανα αλλαξα.

Θα ήθελα να δω και μια φωτογραφία με χιόνια. Χριστουγεννα θα ανεβασω δεν εχω καμια κρατημενη να βαλω τωρα.Παντως πιανει αρκετο παγο 3εκ παχος περιπου σχεδον σε ολη την επιφανεια.

Τα ΚΟΙ πώς τα πάνε. Έχουμε μεγαλώσει αρκετά?

Τα κοι πανε τελεια απο τα αρχικα 8 ζουν τ 4 αν δε κανω λαθος γιατι εχω χασει και το μετριμα εχω σιγουρα 3 ασπρα 20+ εκ και αλλα λιγο πιο μικρα 15-20 .

Απο την πρωτη γεννα βγηκαν πολλα γκρι στυλ γριβαδια.Λετε να εριξε κανεις μεσα γριβαδι και να μην το καταλαβα ή ειναι υβριδια κοι-χρυσοψαρο ή ghost koi? Εχει κανεις ιδεα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια παρουσιαση και ωραια λιμνη Γιωργο....
Περιμενω να ρθεις να πιουμε καφε....
εγω σου ειπα... θελω κανα δυο sarasa.
Για γιορτες παλιας πολης θα εισαι εδω???

Σταυρο δεν ξερω λογικα θα ειμαι.Ακομη δεν ξερω ποτε θα φυγω απο Βεροια.Τωρα ειμαι χωριο γ αυτο κ δεν σε πηρα τηλ .Με το π κατεβω βεροια θα σ παρω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asteris_veria : 12-08-15 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02801 seconds with 11 queries