Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 04-07-16, 18:53
tsan Ο χρήστης tsan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 252
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας λόγος που ΔΕΝ "συμπαθώ" το test ΡΗ της Tetra είναι ότι... έχει διαφορές του 0,5 μεταξύ των μετρήσεων... δηλαδή ΔΕΝ μπορείς να ξέρεις ΑΝ έχεις 7 ή 7,3 ή 6,7. Προσωπικά προτιμώ της ΑΡΙ που τις έχει στο 0,2.
Με την Sera... έχω ένα θεματάκι"" ψυχολογικό μάλλον... και ΔΕΝ την προτιμώ γενικότερα (στα test).
Να επικυρώσω 2 πράγματα, σε αυτά που έγραψε ο Κώστας...
Τα ψάρια πάντα έχουν μέσα τους κάποια παράσιτα... το stress όμως είναι που δίνει σε αυτά την δυνατότητα να εκμεταλλευτούν την αδυναμία του ξενιστή τους... και ακολουθούν οι ασθένειες.
Κατά την κρίση μου... λάμπες UV σε Watt ικανά να αποδώσουν τα απαιτούμενα... ΔΕΝ κυκλοφορούν στο εμπόριο ή προτείνονται μικρότερα μεγέθη από αυτά που χρειάζονται... τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα κατέληξα όταν ασχολήθηκα μαζί τους. Η τεχνολογία βέβαια "προχωράει"... εγώ ΔΕΝ το έψαξα πάλι.
Το βασικότερο όμως είναι αυτό που έγραψε και με το οποίο συμφωνώ απόλυτα...
"το να τις σκοτώνεις με UV είναι κάλυψη ενός προβλήματος, όχι ακριβώς λύση του. Ψάξε την αιτία"
ΠΑΝΤΑ το αίτιο μας ενδιαφέρει όχι απλά η κάλυψη του προβλήματος.-
Συμφωνω αλλα ξεφευγουμε απο το θεμα απλα αναφερα την uv μηπως επηρεαζει καπου το προβλημα δεν ειναι η αλγη ξερω πως ξεκινησε ξερω και πως θα σταματησει το θεμα ειναι τα ψαρακια.
λοιπον αφου κλεισω την uv 3 μερες μετα σκεφτομαι να ακολουθησω την θεραπεια του esha gdx και βλεπουμε..
----------
Επισης κατα την εμπειρια μου κ μετα απο πολυ διαβασμα
κανενα τεστ δε μπορει να μετρηση με ακριβεια παντα μιλαμε
υποθετικα βαση του τεστ τωρα αμα δειχνει 7 και ειναι 7,2 μικρο το κακο.
επι χρονια στα ενυδρεια μου κραταω ph 7 ακολουθω την ιδια
ρουτινα εδω και χρονια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries