Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 27-06-05, 17:12
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αθηνά
Τι εννοείς με το “Όπως και να έχει θα πρέπει να βγάλεις (δυστυχώς) κάποια από τα ψάρια σου.”
Πρώτον είναι 6 πλέον ( αλήθεια ποια η σχέση μεταξύ ποσότητας-αριθμός ψαριών γιατί όταν τα αγόρασα, για τις ίδιες διαστάσεις σ’ ένα μεγάλο μαγαζί της Αθήνας για ενυδρεία μου είπαν 20 ενώ από εκεί που τα πήρα – το οποίο έχει καλό όνομα στους ενυδρειάδες - μου είπαν για 6-7 max)
Δεύτερον να τα βγάλω να τα πάω που; Γιατί να τα σκοτώσω αποκλείεται. Να φτιάξω κι άλλο χώρο πολύ δύσκολο.
Τρίτον πως μπορώ να τα κρατήσω, στην ίδια λίμνη.
Για να υπολογίσουμε το μέγεθος του ενυδρείου ή της λίμνης που θα φιλοξενήσει τα ψάρια μας θα πρέπει να υπολογίζουμε πάντα το τελικό μέγεθος του εκάστοτε ψαριού.
Τα ΚΟΙ φτάνουν σε ιδανικές συνθήκες το ένα μέτρο !!!
Σε συνθήκες περιορισμένου χώρου υπάρχει επίπτωση στο τελικό μέγεθος αλλά και πάλι θα είναι της τάξης του 20% περίπου, ήτοι τελικό μέγεθος 80cm (σχετικό είναι αλλά πολύ κοντά στην αλήθεια).
Για να γίνω πιό κατανοητός ένα ενήλικο ΚΟΙ (1 μέτρο) θέλει κοντά στα 500 λίτρα νερό.
Με ένα πρόχειρο υπολογισμό θα δεις ότι 6 ΚΟΙ Χ 20cm θέλουν περίπου 100 λίτρα το καθένα.
Στην περίπτωση σου τα 6 ψάρια είναι οριακά.
Αυτά ισχύουν όμως για τώρα που είναι 20cm μην ξεχνάμε ότι θα μεγαλώσουν και μεγαλώνουν γρήγορα.
Ένα ΚΟΙ σε 4-5 χρόνια θα φτάσει το μισό του τελικού του μεγέθους και σε περίπου 14-15 χρόνια θα έχει πιάσει το μάξιμουμ-τελικό μέγεθος.
Με την λογική ότι σήμερα είναι οκ θα πρέπει να φτιάξεις μία μεγαλύτερη λίμνη για "αύριο", αλλά επειδή αυτό δεν είναι εφικτό για αυτό σε συμβούλεψα να βγάλεις κάποια από τα ψάρια (όπως είδες είσαι από τώρα στο όριο).
Με το να βγάλεις ψάρια, δεν εννοώ να τα σκοτώσεις, αλλά να τα επιστρέψεις στο άνθρωπο που στα έδωσε (ε γκρίνιαξε του και λίγο δικό του σφάλμα είναι το overstocking).
Αυτά.........ουφφφφφ

ΥΓ Ρε γαιδούρια που είσαστε όλοι σας ?
Μόνο εγώ θα απαντώ ?
Και βαριέμαιιιιι
Μου φαίνεται το ρίξατε στις παραλίες.
'Αντε γιατί από ζωοτοκάς θα γίνω κρυονεράς :P :P :P
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries