Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-04-05, 12:24
Αθηνά Ο χρήστης Αθηνά δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Λιμνούλα κήπου με KOI

Είμαι σχετικά καινούργια στο σπορ. Έχω μια λιμνούλα στο κήπο περίπου 1μ3 μισό μέτρο κάτω από την επιφάνεια μισό πάνω ( προς το παρόν μοιάζει με τσιμεντένιο πηγάδι ) όπου από το Σεπτέμβρη 2004 ( αφού την άφησα γεμάτη με νερό όλο το καλοκαίρι ) έριξα 7 Koi (20cm) Έχω αντλία με φίλτρο για τα κυβικά της λίμνης και ταΐζω τα ψάρια μία φορά την εβδομάδα με τροφή επιπλέουσα, αν και τρώνε και έντομα κλπ από τη λίμνη δεν φαίνεται να έχω πρόβλημα με άλγη προς το παρόν μια και είναι στη σκιά. Έχω βάλει μέσα κεραμικά για να ‘παίζουν’ και για καθαρισμό και δύο γλαστράκια με κύπερους που προς το παρόν αντί για χώμα έχω βάλει λίγα σπασμένα κεραμικά.
Οι ερωτήσεις μού τώρα.
Που θα βρω τεστ για λίμνη? Γιατί στο μαγαζί που τα πήρα και το οποίο είναι πιο πολύ για ενυδρεία, δεν είχαν και δεν ήξεραν να μου πούνε, και κάποια της Gardena που βρήκα στο Praktiker (20ευρώ)ήταν ανοιγμένα και τα έδωσα πίσω. Από πού λοιπόν να πάρω και τι να προτιμήσω?
(το τεστ με το ξύδι για τις πέτρες πως ακριβώς λειτουργεί?)

Που θα βρω χώμα για τα γλαστράκια μου με τους κύπερους για να μη μεταφέρω ασθένειες στα ψαράκια μου?

Και το σημαντικότερο μου πέθανε ένα ψαράκι (δεν ξέρω γιατί ) και μου είπαν από το μαγαζί που τα πήρα ότι δεν μπορώ να ελέγξω αν υπάρχουν μύκητες ή άλλη αρρώστια. Ισχύει? Μπορώ να κάνω κάτι προληπτικά. Γιατί κάθομαι και τα παρακολουθώ να διαπιστώσω αν δείχνει και κανένα άλλο περίεργα σημάδια. Δεν έχω παρατηρήσει όμως τίποτα περίεργο στα υπόλοιπα ακόμα.

Αυτά για αρχή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01291 seconds with 11 queries