Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-09-03, 13:36
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή "Λίμνουλα" (κοινώς σκάφη με νερό) στον κήπο

Πλησιάζει η ολοκλήρωση του κατασκευαστικού μέρους του pondάκου μου στον κήπο. Η επιφάνεια είναι περίπου 4,7 τμ (σχήμα κυκλικού τομέα, ακτίνας 2 μ), βάθος περίπου 0,6 μ και όγκος περίπου 2450 lt (θα έχω ακριβέστερη εκτίμηση όταν γεμίσω με νερό).
Βρίσκεται σε μια γωνία του κήπου, σκιερή σχετικά τις μεσημεριανές ώρες. Η κατασκευή έγινε από μπετόν, έχει ήδη μονωθεί με σοβάτισμα με revinex και ειδικό μονωτικό για δεξαμενές. Θέλω να περάσω και χρώμα-μονωτικό για πισίνες (είναι κατάλληλο? που θα το βρω στα νότια προάστια, ξέρει κανείς?)

Και τώρα οι προβληματισμοί-ερωτήσεις:

1. Έχω πάρει πέτρες για βραχόκηπο και καταρράκτη. Το test με ξύδι δείχνει ότι είναι ασβεστολιθικές. Η γεωλόγος αδελφή μου με πληροφόρησε ότι όντως αυτές οι πέτρες βρίσκονται σε καταρράκτες στη φύση. Η σκληρότητα του νερού του δικτύου είναι 11-12οdGH. Σκοπεύω να τις τοποθετήσω σαν καταρράκτη στη γωνία του pond. Σίγουρα όμως κάποια πέτρα θα βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια του νερού. Συνεπώς αναμένω σταδιακή αύξηση της σκληρότητας και αλκαλικότητας του νερού.
Μπορώ να χρησιμοποιήσω τύρφη για να ελέγχω τη σκληρότητα? Και αν ναι θα μπορώ να τη βάλω στο φίλτρο? (δεν έχω δει από κοντά φίλτρο για Pond).

2. Ψάχνω για εσωτερικό φίλτρο. Μέχρις στιγμής έχω βρεί στο Aquaristik shop ένα-δυό της EHEIM. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ φίλτρα-αντλία (ίσως και UV και θερμαντικό για pond) στην Αθήνα? Έχω δεί στο Praktiker κάποια είδη της Gardena, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν κυρίως μικρές αντλίες για συντριβανάκια και κάποια χημικά για ρύθμιση κτλ.

3. Φυτά? θέλω νούφαρα, θέλω Ceratophyllum, θέλω ότι μπορώ να βάλω. Τι να βάλω η έρμη???

4. Ψαράκια??? Κρύο το χειμώνα για guppies, τα χρυσόψαρα δεν τα συστήνουν, τα ΚΟΙ μεγάλα για τα λίτρα μου.... Τίποτα??? Θα σκάσω!!!

5. Υπόστρωμα? Να ρίξω ζεόλιθο (ή λέω βλακείες?) Να μη ρίξω τίποτα? Τα τυχόν φυτά θα τα βάλω σε ειδικά δοχεία-καλάθια.


Καμιά ιδέα βρε παιδιά?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01555 seconds with 11 queries