Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 16-01-16, 09:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη εδω που τα λεμε εχεις δικιο εσυ τα χεις δουλεψει αρκετο καιρο και τα χεις δει στην πραξη
Πιστευω ενα αλλο καλο με αυτα τα led ειναι πως μπορεις να αναβεις λιγα στην αρχη και προσθετεις αυξανωντας φως σταδιακα παρατηρωντας πως πανε τα φυτα και γενικα το ενυδρειο..
Για το ενυδρειο του φιλου 60χ30χ30 θεωρω πως με 2 σειρες (μια μπρος μια πισω) απο 7 led smd 48 400lm θα ειναι αρχοντας κι ισως να μην χρειαστουν και τοσα..Εμενα στο δικο μου με 50cm μηκος και υψος 32cm εχω βαλει 5 σε μια σειρα αλλα αναβω τα 4 γιατι εχει πολυ φως.Βεβαια το φως δεν ειναι τοσο διαχυτο στα led γι αυτο και θελει 2 σειρες
Θέμη ας πούμε μερικά πράγματα για αυτού του είδους τα LED.
Όταν βάλουμε φθορίου , το καλό είναι πως οι λάμπες θα στέλνουν φως από όλο το μήκος που έχει η λάμπα, το κακό είναι πως θα πρέπει να βάλουμε και ανακλαστήρες για να μη χάσουμε το φώς που φεύγει προς τα πάνω. Για αυτό λοιπόν θα πρέπει να απλώσουμε τα led σε όλο το μήκος που θέλουμε να φωτίσουμε. Υπολογίζουμε χοντρικά πόσα watt ή καλύτερα πόσα lumen θέλουμε, και έστω πως θέλουμε να βάλουμε 30w, χοντρικά τα 48 SMD 5050 βγάζουν 6w, άρα θα πρέπει να βάλουμε 5 Χ 48 smd 5050, δηλαδή 5 Χ 48 = 240 led smd 5050. Αν βάλουμε 5 πλακέτες δεν θα έχουμε τη κατάλληλη διάχυση στο μήκος που θέλουμε , και έστω πως έχουμε μήκος 60 cm, στα 60 cm οι 5 πλακέτες θα μπουν σε μία σειρά και χωράνε (στο 1 μέτρο χωράνε περίπου 10-12 πλακέτες), για να απλώσουμε και στο πλάι τότε δεν θα βάλουμε 5 Χ 48 αλλά 10 Χ 24 ή ακόμα 14 Χ 18 ή 20 Χ 12. Με αυτό το τρόπο έχουμε καλύψει μια μεγάλη επιφάνεια με τη καλύτερη δυνατή διάχυση. Με τα led μη περιμένετε να έχετε μεγάλη διαφορά στη κατανάλωση, 10%-20% το πολύ (το 20% είναι τραβηγμένο), γιατί και οι φθορίου είναι οικονομικές λάμπες, το θετικό στα led είναι πως η θερμοκρασία φεύγει μόνο από πίσω, μπορούν να αντέξουν αρκετά , βγάζουν όλη την ένταση προς μία κατεύθυνση , που με τις φθορίου ακόμα και με ανακλαστήρες κάτι λίγο θα το χάσουμε. Το αρνητικό με τα led είναι πως πρέπει να φτιάξουμε μια κατασκευή για να τα προστατέψουμε από την υγρασία. Αρχικό κόστος ίσως να είναι λίγο μεγαλύτερο από τις φθορίου, ίσως και όχι. Τα led μπορούν να μπουν και στο πιο στενό καπάκι που οι φθορίου ίσως να μη μπορούν. Ένα άλλο για εμένα είναι πως με τα led δεν θα έχουμε ρεύμα 220v στο καπάκι αλλά 12v που το θεωρώ πιο ασφαλές.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01663 seconds with 11 queries