Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 21-01-05, 09:45
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishdiscusser
Να ανακαλύψεις αυτό που θέλεις να ανακαλύψεις , και να έχεις όχι μιά , αλλά εκατό απόψεις Lasal.
Το ύφος σου είναι επιθετικό και δυσκολεύομαι να καταλάβω το λόγο.
Υπο αυτές τις συνθήκες δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα φόρουμ μάλιστα που αφορά ένα ευγενές χόμπυ.
Αν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση.
Ισως το ύφος μου να δείχνει επιθετικό οταν οι απόψεις μου ειναι τεκμηριωμένες και επιστημονικά.
Ισως με το ύφος μου να θέλω να σε αποθαρρύνω να δοκιμάσεις κάτι το οποίο έχει εξερευνηθεί διεξοδικά.
Πόσο μάλλον οταν προτείνεις σε κάποιον αρχάριο να δοκιμάσει κάτι χωρις να το έχεις τεκμηριώσει ποιο μπροστά.
Για να το τεκμηριώσεις χρειάζεται χρόνος και μετρήσεις των μετρήσεων.
Οταν αυτό που έχεις κάνει το έχουν δοκιμάσει άλλοι και στην πάροδο του χρόνου εχει αποτύχει μην περιμένεις να σου πω οτι αξίζει να δοκιμαστεί κάτι το οποίο έχει ήδη δοκιμαστεί
Μπορεί το φίλτρο σου να δουλεύει σωστά για την ώρα όμως στην πάροδο
του χρόνου θα σου δείξει οτι δεν ειναι και τόσο σωστό.
Αλλο το να παρουσιάζεις την μελέτη σου και αλλο να προτείνεις σε εναν αρχάριο το πείραμα σου.
Τώρα αν σου πω οτι ο υπολογισμός που έχεις κάνει στο site σου μοιάζει μπακαλίστικος θα ειναι επιθετικό το ύφος μου??
Συγνώμη αλλα δεν βρίσκω άλλη ονομασία γιαυτό.
Και σου παραθέτω τον τρόπο που έκανες τον υπολογισμό.

"H Μέτρηση έγινε πολύ απλά:
Μετρήσαμε πόση ώρα έκανε ένα σωματίδιο που έμπαινε στην είσοδο του φίλτρου , να διανύσει την στήλη ανόδου.
Ο χρόνος αυτός ήταν 3" .
Δεδομένου ότι η στήλη είναι διατομής 10 τεραγωνικά εκατοστά, υπολογίσαμε
ότι 300 κυβικά εκατοστά περνούν σε 3". Εύκολα καταλήγουμε ότι σε 1 ώρα περνούν 360 L.
"

Πως να το δεχτώ αυτό οταν γνωρίζω οτι το ιδανικό φιλτράρισμα
κειμένεται απο 0,08 cm/sec έως 0,1 cm/sec και ειναι επιστημονικά τεκμηριομένο.
Δεν μπορώ να δεχτώ σε εναν υπολογισμό σωματίδια οταν το σωστό για ενα καλό φίλτρο ειναι ο βιολογικός καθαρισμός.
Μπορώ όμως να δεχτώ μετρήσεις.
Οπως για παράδειγμα στην φωτό.
ΥΓ.
Μπορείς να τεκμηριώσεις τις απόψεις σου με μετρήσεις?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01757 seconds with 11 queries