Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-12-02, 22:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Αρσενικό ή θηλυκό - ιδού ή απορία

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Αρσενικό ή θηλυκό - ιδού ή απορία
Post by: george on 12/13/02 at 05:59:08
--------------------------------------------------------------------------------
Σε λιγες μερες θα πρεπει να αγορασω (επιτελους ;D) κιχλιδες για το νεο μου ενυδρειο.
Δυστηχως τα πραγματα στην Θεσσαλονικη ειναι λιγο δυσκολα για αυτο το ειδος ψαριων.
Καποια καταστηματα εχουν κιχλιδες,αλλα πολυ λιγα κομματια και φυσικα οχι απο ολα τα ειδη.
Που να βρω λοιπον 4 ή 5 Pseudotropheous ή Αulonοcara ;;
Ετσι λοιπον αποφασισα να δωσω σε δυο μαγαζια που εμπιστευομαι μια λιστα απο τα ψαρια που θελω για να ψαξουν σε διαφορους Αθηναιους εισαγωγεις για να δουν αν υπαρχουν.
Το διλημμα μεγαλο...θα πρεπει να αγορασω ψαρια που δεν εχω δει παρα μονο σε φωτογραφιες,δεν θα μπορεσω να ελεγξω την "ποιοτητα" τους και το κυριοτερο πως ειναι δυνατον να ξερω αν ειναι αρσενικα ή θηλυκα οπως τα ζητησα !
Απο οτι ξερω ψαρια που ειναι σε νεαρη ηλικια δεν εχουν αναπτυξει ολα τους χαρακτηριστικα και ειναι δυσκολο να διακρινεις ποιο ειναι αρσενικο και ποιο θηλυκο.
Και ειμαι σιγουρος οτι ουτε ο εισαγωγεας-εμπορος εχει ιδεα τι πουλαει.
Ποιος λοιπον θα με προστεψει εμενα απο λαθος επιλογη ;;;
Σκεφτειτε 25-30 ψαρια σε ενα ενυδρειο...που σε λιγο καιρο θα εχει 4 αρσενικα απο το καθε ειδος !!
Κολαση θα γινει.
Δεν ξερω αν αλλοι εχετε αντιμετωπισει παρομοια προβληματα για αυτο ζηταω την βοηθεια σας.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικό ή θηλυκό - ιδού ή απορία
Post by: sijohn on 12/13/02 at 06:04:16
--------------------------------------------------------------------------------
Γιώργο πάρε πληροφορίες απο τον sfefanos f, θα μείνεις έκπληκτος. και θα καλυφθείς, είμαι σίγουρος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικό ή θηλυκό - ιδού ή απορία
Post by: george on 12/13/02 at 06:16:05
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω μιλησει μαζι του...γνωριζει πολλα...το θεμα ειναι οτι δεν μπορυμε να βγουμε μαζι βολτα στα μαγαζια για να με βοηθησει :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικό ή θηλυκό - ιδού ή απορία
Post by: sijohn on 12/13/02 at 07:19:56
--------------------------------------------------------------------------------
Δέν νομίζω να χρειαστείς μαγαζιά, ο Στέφανος είναι θυσαυρός. Έχει μεγάλη συλλογή απο Αφρικάνες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικό ή θηλυκό - ιδού ή απορία
Post by: george on 12/13/02 at 07:27:00
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστηχως τις ανταλλασει μονο με αλλα ψαρια και δεν τις πουλαει ! :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικό ή θηλυκό - ιδού ή απορία
Post by: BILAS on 12/13/02 at 07:28:02
--------------------------------------------------------------------------------
Αν εξαιρεσεις τα 650χλμ που τους χωριζουν , ολα τα αλλα μια χαρα ειναι. :P :P :P :P :P :P
Κανε βρε Γιωργο κανα ταξιδακι προς τα κατω , σε καλο θα σου βγει. ;D ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικό ή θηλυκό - ιδού ή απορία
Post by: Giorgos on 12/13/02 at 13:05:18
--------------------------------------------------------------------------------
Η καλύτερη επένδυση που θα μπορούσες να κάνεις είναι να έρθεις στην Αθήνα και να διαλέξεις μόνος σου (ή με την βοήθεια κάποιου μέλους) τα ψάρια που θέλεις αλλιώς θα πρέπει να το παίξεις κορώνα-γράμματα τι ψάρια θα λάβεις ποιοτικά και στο φύλο τους...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρσενικό ή θηλυκό - ιδού ή απορία
Post by: ASCCO1 on 12/13/02 at 14:18:31
--------------------------------------------------------------------------------


on 12/13/02 at 13:05:18, Giorgos wrote:Η καλύτερη επένδυση που θα μπορούσες να κάνεις είναι να έρθεις στην Αθήνα και να διαλέξεις μόνος σου (ή με την βοήθεια κάποιου μέλους) τα ψάρια που θέλεις αλλιώς θα πρέπει να το παίξεις κορώνα-γράμματα τι ψάρια θα λάβεις ποιοτικά και στο φύλο τους...




Mαλλον αυτο πρεπει να κανεις, αν δεν βρεις καποια αλλη λυση εκει πανω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02178 seconds with 11 queries