Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 08-03-10, 10:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα.Εχτες κοιταγα εναν ανεκμεταλευτω χωρο που εχω στον κηπο μου και ελεγα να το κανω λιμνη.Στην σκεψη μου αυτη βρεθηκε συμφωνος ο πατερας μου και ειπε οτι θα βοηθησει...Ολα καλα ομως υπαρχει ενα προβλημα.Δεν ξερω απο που να ξεκινησω τι να κανω και γενικα δεν ξερω που παν τ τεσσερα.Η λιμνη σκεφτομαι να γινει σαν συντριβανι και να εχει και μερικα ψαρακια.Θα ηθελα την βοηθεια σας και την υποστηριξη σας.
Σε καλωσορίζω και επίσημα στην κατηγορία. Είμαι σίγουρος ότι η συμμετοχή σου θα σου προσφέρει τις κατάλληλες πληροφορίες που ζητάς ώστε να δημιουργήσεις το βιότοπο που σκέφτεσαι, χωρίς λάθη και παραλήψεις. Ένα να ξέρεις! Στο χώρο αυτό, τα λάθη χρυσοπληρώνονται με χρήμα και πάρα, μα πάρα πολύ χρόνο.

Ξεκινάμε από την αρχή.

Τί ψαράκια θα ήθελες να βάλεις στη λίμνη σου?
Κουνουπόψαρα? Χρυσόψαρα? ΚΟΙ?
(Η πιο πάνω απάντηση, θα μας υποδείξει το μέγεθος-λίτρα της λίμνης σου).

Σημαντικά να απαντηθούν είναι επίσης:
1. Υπάρχει κοντινή πρόσβαση ΔΕΗ?
2. Υπάρχει κοντινή πρόσβαση υδατοπρομήθειας? (Αν ναι, από το δίκτυο ή από πηγάδι/διάτριση)?
3. Υπάρχουν φυσικοί ή τεχνητοί φράκτες του αέρα περιμετρικά ή σε κάποιο σημείο του χώρου?
4. Έχει κάλυψη το σημείο? Τεχνητή κατασκευή, δέντρα?
Αν έχει δέντρα, μήπως είναι φυλλοβόλα?
5. Ανάλογα με το κονδύλι που θα αφιερώσεις, ανάλογη θα είναι και η κατασκευή. Αν π.χ. δεν διαθέτεις πολλά και θέλεις κάτι πολύ γρήγορο, θα πρέπει να συζητούμε καθαρά για θέμα liner (πλαστική μεβράνη) κατάλληλη για τέτοιο σκοπό. Αν όμως θέλεις να δημιουργήσεις κάτι το διαχρονικό το οποίο όμως θα καθηστερίσει κάπως περισσότερο, τότε θα σου πρότεινα τη λύση τσιμεντένιας/σιδεροσύνδεσης κατασκευής.

Το σιντριβάνι, σε εξασφαλίζει από πλευράς παροχής οξυγόνου.Δεν παύει όμως οτι πρέπει να σκέφτεσαι παράλληλα και κάποιο χώρο για το φίλτρο.

Όπως και να έχει, η λιμνούλα στην αυλή έχει κάτι το διαφορετικό από το ενυδρείο στο σπίτι. Εκεί, με σωστή διαχείρηση του χώρου, μπορείς να έχεις μια καθόλα ξεκούραστη τροπική γωνιά, όπου δύσκολα θα αποχωρίζεσαι, ιδιαίτερα κατά την καλοκαιρινή περίοδο. Άσε που περιμετρικά της λίμνης, θα δημιουργηθεί ένας πλουσιότατος βιότοπος από πλευράς πανίδας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01732 seconds with 11 queries