Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 21-12-10, 21:10
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από philosopher Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετέφερες άμμο από το παλιό ενυδρείο; Αν ναι, μην ψάχνεσαι στο γιατί ανέβηκε η αμμωνία.

Επίσης, ΟΤΙ και να κάνεις, η μεταφορά σε νέο ενυδρείο σχεδόν πάντα φέρνει αστάθεια σε τιμές. Εγώ θα πήγαινα με συχνές αλλαγές, προσεκτικό τάισμα και συχνές μετρήσεις. Σε 10 μέρες θα έχει σταθεροποιηθεί.
Το δε pH σου όχι. Θα αργήσει να κατέβει αν απλά κάνεις αλλαγές με Α/Ο, έχε το υπόψιν. Ίσως πρέπει να καταφύγεις σε τύρφη/catappa για να κατέβει λίγο πιο γρήγορα.

Η δε αγορά ψαριών σε νέο ενυδρείο, και μάλιστα ροδόστομων, ήταν λίγο άστοχη.
Κρίμα για τα ψαράκια. Θα χάσεις κι άλλα με την αμμωνία που έχεις, beware.
Οχι δεν μετεφερα αμμο καθολου,εβαλα καινουρια.

Τα υπολοιπα ψαρακια τα βρηκα στα σφουγγαρια.

Εκανα και ενα τεστ για Α,αυτο που μου δειχνει ειναι ποιο κοντα στο 0 παρα στο 0.25 αλλα 0 δεν το λες (εχει ενα ελεφρυα αποχρωση προς το πρασινακι)
-------------------------
Δεν βρηκα αυτα ακριβως που μου ειπατε αλλα βρηκα καποια αλλα που κανουν την ιδια δουλεια,ιδικα για τα βακτηρια νομιζω οτι ειναι καλητερα απο της seachem,χωρις να θελω να το παιξω ειδικος.

Για την αμμωνια πηρα αυτο την μεγαλη συσκευασια και αφου το εβαλα σε μια καλτσα το ερηξα μεσα στο σαμπ και για βακτηρια πηρα αυτα και εριξα 9 αμπουλες.

Τι λετε για τα προιοντα οι γνωστες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannis_4 : 21-12-10 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries