Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #106  
Παλιά 24-02-19, 09:38
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Μία ενημέρωση μετά από καιρό...

Έχει περάσει αρκετό διάστημα μετά την προσθήκη CO2 και ΑΟ, περίμενα οτι θα είναι σε καλύτερο επίπεδο το ενυδρείο αλλά δυστυχώς κάτι πρέπει να κάνω πολύ λάθος. Τα φυτά δεν είναι όπως θα τα ήθελα, μεγαλώνουν γρήγορα από τη μία αλλά δεν έχουν τα έντονα χρώματα που βλέπω σε ενυδρεία στο internet. Ειδικά τα κόκκινα φυτά δεν είναι όσο κόκκινα θα έπρεπε, ενώ έχω και πρόβλημα με μαύρη άλγη που επιμένει και δεν μπορώ να την καταπολεμήσω. Έχω και κάποια πράσινη άλγη αλλά αυτή περιορίζεται στα τζάμια και στον εξοπλισμό, καθαρίζει και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

Προχώρησα σε ένα γερό κλάδεμα πριν λίγες μέρες και θέλω τη βοήθειά σας για να κάνουμε κάτι καλύτερο, εντοπίζω το πρόβλημα στα λιπάσματα που διαβάζωντας και σε άλλα θέματα έχω χάσει τη μπάλα. Παρακάτω θα δείτε βιντεο με το ενυδρείο όπως είναι τώρα, η ποιότητα δεν είναι πολύ καλή γιατί βγήκε με κινητό αλλά θα πάρετε μία ιδέα...

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=7Ful...ature=youtu.be

Διαστάσεις ενυδρείου: 100x40x50
Φωτισμός (πλήθος και τύπος): diy με 34 led των 3 watt, σύνολο 102 watt.
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες την ημέρα
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο με κυκλοφορητή 600 λίτρα/ώρα
Θέρμανση/Ψύξη: θερμαντήρας 300 watt / ανεμιστηράκια
Λίπανση: λιπάσματα K2SO4, KNO3, power 4
Παροχή CO2: μπουκάλα 2 kg σε χρονοδιακόπτη, έχει μπει έξτρα κυκλοφορητής για να έχω παντού CO2
Παράμετροι pH: 6,3 - 6,4
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3 dkh
Αμμωνία (ΝΗ3):0,00
Νιτρώδη (ΝΟ2):0,00
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 - 25
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 23 αυτό το διάστημα
Αλλαγές νερού: 1 αλλαγή νερου καθε βδομαδα περιπου 40%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: μίγμα AO και βρύσης
Άλλες πληροφορίες: τα λιπάσματα που έχω είναι νιτρικό κάλιο, θειικό κάλιο και power 4, έχω κάνει ένα διάλυμα από τα 2 πρώτα και ένα από το power 4 και ρίχνω εναλλάξ 6 μέρες την εβδομάδα. Η μαύρη άλγη εντοπίζεται περισσότερο στα φυτά που είναι στη μπροστά ζώνη, staurogyne repens, pogostemon helferi, moss και στην bucephalandra. Τα κλαδεύω και τα καθαρίζω αλλά επανέρχεται, έχω δοκιμάσει και με H2O2 δεν είχα αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01637 seconds with 11 queries